Автомото - OhridNews
РСБСП: Сообраќајната култура, етиката, толеранцијата сè уште не се на задоволително ниво

11.05.22 10:40

Сообраќајната култура, етиката, толеранцијата во сообраќајот, сè уште не се на задоволително ниво, велат од РСБСП по повод 11 мај – Ден на културата во сообраќајот Велат целта н...

Доделени наградите „Златно тркало 2022“ за најпосакувани автомобили во земјава

27.04.22 15:27

Избрани се најпосакуваните автомобили во рамки на манифестацијата „Златно тркало 2022“ Во конкуренција на 16 марки на автомобили, за најпосакуван автомобил во земјава е избран „...

„Форд фокус“ на Колин Мекреј продаден на аукција за над 500.000 евра

14.03.22 11:40

Спортски тркачки автомобил „Форд фокус ВРЦ“, некогаш управуван од легендарниот рели-возач Колин Мекреј е продаден на наддавање за повеќе од 500000 евра Мекреј забележа победи на...

РСБСП: Жените возат одговорно! Биди горда што си ЖЕНА и што си безбеден ВОЗАЧ!

08.03.22 10:01

Улогата и значењето на жената за безбедноста во сообраќајот не се ограничува само на нејзиното влијание како возач и како учесник во сообраќајот Сообраќајната култура, етика, на...

РСБСП: Брзото возење останува доминантна причина за сообраќајните незгоди со фатални последици

18.02.22 11:15

Брзината е идентификувана како клучен фактор на ризик за безбедноста во патниот сообраќај, кој влијае и на ризикот од сообраќајни незгоди, како и на сериозноста на повредите кои...

„Тесла“ повлекува речиси 579.000 автомобили во САД поради слаб звук на алармот за пешаци

10.02.22 19:21

„Тесла“ повлекува 578607 автомобили во САД затоа што пешаците можеби не се свесни дека возилото им се приближува доколку алармот што на тоа ги предупредува е премногу тивок, соо...

„Мазда“ затвори две фабрики во Јапонија

04.02.22 09:29

Јапонскиот производител на автомобили „Мазда“ одлучи да го прекине производството во две свои фабрики во Јапонија поради проблеми со снабдувањето со делови Работата прекинува на...

„Порше“ од 1970-те се продава за 1,35 милиони долари

01.02.22 15:52

Малку модели на „Порше“ постигнале статус како моделот „911 карера РС 27“, а еден навистина редок примерок се продава во Калвер Сити, Калифорнија, САД Автомобилот беше првпат пр...

РСБСП со совети за возење во зимски услови

21.01.22 10:10

Автомобилот треба добро да се подготви за зимата, а при возење во зимски услови, кога патот е исклучително лизгав, најважна е смиреноста и внимателното ракување на возачот со ко...

РСБСП: Совети за безбедно возење во зимски услови

14.01.22 10:26

Ниските температури, снегот и мразот можат да создадат опасни услови на патиштата кои бараат повнимателно возење заради осигурување безбедност на сите учесници во сообраќајот Ва...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер