Живот - Page 2 of 131 - OhridNews
Околу 200 илјади граѓани во земјава имаат бубрежно заболување, се одбележува Светскиот ден на бубрегот

11.03.21 09:44

Околу 200 илјади граѓани во земјава имаат некоја форма на бубрежно заболување, а на дијализа одат 1600 пациенти во 23-те центри низ државата Дијализата е најчесто застапениот ме...

РСБСП: Жените возат одговорно!

08.03.21 10:04

И покрај тоа што се уште постојат одредени стереотипи за улогата на жената во општеството сепак евидентен е фактот дека жените денес се рамноправни во сите сфери на општественот...

„Кога јагнињата ќе стивнат“ најдобар психолошки трилер

07.03.21 13:50

Оскаровскиот „Кога јагнињата ќе стивнат“ од 1991 година, е најдобриот психолошки трилер во историјата на филмот, според порталот „Ранкер“ По морничавиот хорор-трилер со оскаровц...

Експерт разоткри лесен начин на заспивање за 60 секунди

02.03.21 08:48

Стручњак за интегративна медицина од Универзитетот на Аризона (САД) открива лесен и ефективен начин на заспивање за 60 секунди Имено, Ендрју Вајл ја препорачува методата 4-7-8, ...

Кај нас има 576 регистрирани лица со ретка болест и повеќе од 60 различни дијагнози

28.02.21 12:27

Преваленцата е 3,5 проценти до 5,9 проценти од светската популација, една од најретките е Прогерија, ретка генетска состојба што предизвикува децата брзо да стареат, со превален...

Непознатите дијагнози откриваат нови светови, ретките болести предизвик кој може да се победи пред сѐ со љубовта

27.02.21 11:56

Исправени сте пред предизвик на кој прв пат му го слушате името Не знаете како и не знаете со што да се изборите со истиот Пред вас ја имате само дијагнозата која за вас претста...

Kако правилно да се користи „Европскиот извештај“ при сообраќајни незгоди

26.02.21 10:52

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот изготви образец за тоа како и кога да се користи „Европскиот извештај“, што се користи во случај на сообраќајна незгода со мала м...

„Ролинг стоун“: „Еј-Си-Ди-Си“ немаат идни планови со Аксл Роуз

24.02.21 10:16

Гитаристот на „Еј-Си-Ди-Си“ (AC/DC), Ангус Јанг му се заблагодари на пејачот на „Ганс ен’ роузис“ – Аксл Роуз, за ​​замената на Брајан Џонсон, откако вокалистот беше принуден да...

Ги запознаваме ретките болести: Пит-Хопкинс синдром

23.02.21 09:30

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, трета по ред, ќе...

„Дафт Панк“ се распушти

23.02.21 09:27

Францускиот бенд за електронска музика „Дафт Панк“ објави дека повеќе не постои Со тоа заврши 28-годишната соработка што им донесе хитови на обожавателите како „Around the World...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер