Живот - Page 3 of 131 - OhridNews
Ги запознаваме ретките болести: Шарко Мари Тут

19.02.21 10:27

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, трета по ред, ќе...

МАИ бара да се објават резултатите од Годишниот конкурс за финансирање проекти од областа на литературата и издавачката дејност

17.02.21 11:58

Македонската асоцијација на издавачи (МАИ) реагира на повторното доцнење на објавувањето на резултатите од Годишниот конкурс за финансирање на проекти од национален интерес во к...

Ги запознаваме ретките болести 2021: Перзистентна клоака

15.02.21 10:13

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, трета по ред, ќе...

РСБСП: „Заљуби се во безбедното возење, уживај во убавините на животот!“

13.02.21 12:41

Живееме во непредвидливо време, време на пандемија на Ковид 19 но и време на пандемија на сообраќајни незгоди во кои повеќе од 13 милиони луѓе во светот годишно го губат животот...

Филмот „Дедо и Внук“ на охриѓанецот Пиперкоски од денес се прикажува во Кинотека во Скопје

12.02.21 11:27

Играниот филм „Дедо и внук“ на режисерот Илија Пиперкоски од денеска до вторник ќе се прикажува на репертоарот на Кинотека во Скопје Вечерва и во понеделник, гледачите ќе можат ...

Почина џезерот Чик Кореа

12.02.21 11:20

Џез-изведувачот Чик Кореа, кој инаку, е 23-кратен добитник на Греми наградата, почина од редок вид рак откриен неодамна, како што е објавено на неговата официјална Фејсбук стран...

Ги запознаваме ретките болести: Неврофиброматоза тип 1

12.02.21 08:00

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, трета по ред, ќе...

Ги запознаваме ретките болести: Краниофарингеом

11.02.21 08:29

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, трета по ред, ќе...

Разговор со д-р Игор Балевски: Со активност, умереност и позитивна дружба до здраво срце

09.02.21 09:53

Што повеќе придружни болести, поголема е и веројатноста за тежок облик на КОВИД 19, вели д-р Игор Балевски, специјалист – интервентен кардиолог, охриѓанец по потекло, кој долги ...

Ги запознавбаме ретките болести: Бехчетова болест

06.02.21 18:54

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, трета по ред, ќе...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер