Живот - Page 4 of 131 - OhridNews
Намирници што, покрај Сонцето, придонесуаат за повеќе витамин Д во човековото тело

05.02.21 14:09

Бројни научни истражувања потврдуваат оти Сонцето е главниот предуслов за лачење витамин Д во организмот, а скоро половина од светското население има недоволно, премалку количес...

Ги запознаваме ретките болести: Бекер-мускулна дистрофија

05.02.21 08:54

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, трета по ред, ќе...

Ги запознаваме ретките болести: Ангелманов синдром

04.02.21 07:34

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, трета по ред, ќе...

28 дена во февруари со 28 ретки дијагнози: Албинизам

01.02.21 09:17

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, трета по ред, ќе...

Филмот “Господ постои, името ѝ е Петрунија” повторно на кино репертоарот во НУЦК Охрид

25.01.21 13:18

Филмот “Господ постои, името ѝ е Петрунија” повторно ќе биде на кино репертоарот во НУ Центар за култура „Григор Прличев” – Охрид во петок, 29 јануари, с...

Повторно одложена премиерата на новиот „Џејмс Бонд“ филм

22.01.21 11:27

Прикажувањето на новиот „Џејмс Бонд“ филм – „Нема време за умирање“ (No Time to Die), e повторно одложенo – овојпат за 8 октомври, oвaa 2021 година Последната инкарнација на Дан...

„Волво“ ќе го утростручи производството во Гент, Белгија

21.01.21 12:37

„Волво карс“ ќе го зголеми тројно својот капацитет за производство на електрични возила во својата фабрика во Гент, Белгија, како одговор на зголемената побарувачка за сериjaтa ...

Смоквите се извор на витамини и многу здравствени придобивки

20.01.21 12:28

Смоквите – плодови на листопадните дрвја од родот фикус, се дел од човековата исхрана со векови Ова овошје во облик на солза најдобро успева на Блискиот Исток и Средоземјето и с...

Објавена книгата „Григор Прличев и неговиот ХIХ век“

18.01.21 15:26

НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид ја објави книгата „Григор Прличев и неговиот ХIХ век“ од Вера Сточевска-Антиќ и приредувачот Милчо Јованоски Книгата со својата содржина ...

Документарниот филм „Чистилиште на душата” денеска ќе биде прикажан во Центарот за култура

18.01.21 07:00

Во Националната установа Центар за култура „Григор Прличев” – Охрид, по повод верскиот празник Богојавление-Водици, денеска ќе биде прикажан  документарниот филм „Чистилиш...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер