Живот - Page 6 of 116 - OhridNews
Млад брачен пар ги произведува првите македонски органски путери од лешник и бадем

16.08.19 12:18

Марија и Антонио Димовски ги произведуваат првите македонски органски путери од лешник и бадем, кои се вистински хит, но и повеќе од тоа – концепт на здрава храна Тие се м...

Промоција на книгата „Македонците во светот“ од Славе Катин

16.08.19 10:27

Во понеделник на 19 август од 12 часот во Прличевата одаја на НУ „Григор Прличев“ во Охрид ќе биде промовирана книгата книгата „Macedonians in the world“ (Македонците во светот)...

Драгана Лукан Николоски е авторот на наградениот расказ на конкурсот „Живко Чинго“

09.08.19 07:25

Драматургот Драгана Лукан Николоски е авторот на расказот „Пад на системот или Како балканските народи сфатија дека Бог можеби и не постои“, кој годинава, од страна на стручното...

Нови наслови во Градската библиотека

31.07.19 09:06

НУ Библиотека “Григор Прличев“ – Охрид го збогати книжниот фонд со нови наслови: “Поранешниот ти” – Луиз Вос “Долината на стравот” – Артур Конан Дојл “Сребрениот куфер” – Тери Т...

Во „Култура 365“ промовиран зборникот „Штипски роднокрајни писатели“

30.07.19 09:07

Во рамките на ЛУНУС, синоќа во културно-информативниот центар „Култура 365“ проф д-р Јованка Денкова од Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип го промовираше Зборникот„Штипски родно...

Промоција на стихозбирката „Соѕвездие низ магичниот круг“ од Ило Кафеџиоски – Кафе

29.07.19 11:48

Во организација на НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид и издавачот „Дата Песнопој“ од Битола во среда на 31 јули ќе биде промовирана стихозбирката „Соѕвездие низ магичниот к...

Претставување на зборникот на Штипски роднокрајни писатели

29.07.19 07:00

Вечерва во „Култура 365“, а во рамките на летната манифестација ЛУНУС (Летни уметнички ноќи на улица Самоилова), во 20,30 часот, ќе биде претставен зборникот „Штипски роднокрајн...

Претставување на романот „Втор Откос“ од Дејан Величкоски

27.07.19 11:26

Вечерва во „Кулб 365“, а во рамките на летната манифестација ЛУНУС (Летни уметнички ноќи на улица Самоилова) во 20,30 часот ќе биде претставено второто издание на романот „Втор ...

Останете будни, концентрирани и внимателни секогаш кога сте позади воланот!

24.07.19 11:09

Летото е период на одмори и патувања Статистичките поддатоци покажуваат дека во летниот период интензитетот на сообраќајот расте повеќекратно, а со тоа се зголемува и бројот на ...

Заврши второто издание на „Beach Film Festival“, главните награди за филмови од Франција и Грција

23.07.19 07:48

Со доделување на наградите, заврши второто издание на „Beach Film Festival“, што изминатите денови се одржа на плажата „Оревче“ во Градиште Во официјална селекција беа прикажани...

Dr Batkoski pod artikli