Живот - Page 7 of 116 - OhridNews
Јуни во Охрид

19.07.19 08:56

Во спомен на Петер Стенекер (1951-2019) Месец на премини и промени А ден Долард почина на 26 јуни 1994 година во холандското туристичко село Хундерло, каде што ги мина последнит...

„Game of Thrones“ со рекордни 32 номинации за ЕМИ

17.07.19 07:00

Култната серија „Game of Thrones“ (Игра на тронови) чие емитување заврши неодамна со прикажувањето на осмата и последна сезона, продолжува да урива рекорди Имено серијата оваа г...

Почувствувајте го оптимизмот на летото

12.07.19 16:14

Четиринаесеттото издание на специјализираниот магазин за здравје и современ живот „Наше Здравје“ на аптекарскиот бренд „Виа Фарм“, е посветено на летото, на неговите убавнини, н...

Промоција на книгата „Дијамантско лидерство“ од Виктор Куновски

05.07.19 16:21

Во Националната установа Библиотека „Григор Прличев“ на 11 јули, со почеток во 18 часот ќе биде претставена книгата „Дијамантско Лидерство“ од авторот Виктор Куновски Посветив н...

Во Шила промоција на книгата „На своја кожа–Продолжи со насмевка“ од Мирослав Драганов

13.06.19 11:05

Вечерва со почеток од 20 часот во кафе барот „Шила“ во Охрид ќе биде промовирана книгата „На своја кожа–Продолжи со насмевка“ од авторот Мирослав Драганов Неговата прва книга ко...

Книгата ,,Езерска“ од Ристо Лазаров објавена во Белград

06.06.19 11:38

Угледниот белградски издавач „Архипелаг” ја објави најновата книга на македонскиот поет Ристо Лазаров во превод на српски јазик Поговор белградското издание, кое доаѓа само еден...

„Јазик и леб“ нова поетска книга од Славе Ѓорѓо Димоски

03.06.19 08:32

Деновиве во издание на ПНВ Публикации од Скопје од печат излезе најновата поетска книга од Славе Ѓорѓо Димоски со наслов „Јазик и леб“ Книгата се појави во знак на шеесет години...

Промоција на книга поезија од Смиле Наумоски Брсјак

29.05.19 11:38

Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид на 30 мај, четврток, во 13 часот ќе се одржи промоција на новата книга поезија од Смиле Наумоски Брсјак „ЦВЕТОТ – психосеанса“ П...

Нови наслови во Градската библиотека

25.05.19 13:43

НУ Библиотека “Григор Прличев“ – Охрид, во месец мај го збогати книжниот фонд со нови наслови: “Огнена одмазда” – Џ А Џенс “Каде сенките темнеат” – Мајкл Ридпат “Училиште за сла...

Нова поетска книга „Езерска“ од Ристо Лазаров

21.05.19 13:02

Во издание на ВИГ „Зеница” од печат излезе најновата поетска книга на македонскиот поет Ристо Лазаров „Езерска” Книгата содржи педесетина песни, а во поговорот на Наташа Аврамов...

Dr Batkoski pod artikli