Филм - OhridNews
Документарниот проект на Илина Арсова за девојки во екстремните спортови, со прва награда во Прага

07.12.19 12:14

На 30 Ноември во Прага се одржа свеченото наградување на најдобрите филмови од Меѓународниот филмски фестивал за планински филм Во голема конкуренција со одлични филмови од пове...

Фото: Емотивната филмска приказна на Илија Пиперкоски „Дедо и внук“ предизвика бура од аплаузи на премиерата пред охридската публика

07.12.19 07:00

Долго најавуваната премиера на новиот филм на охридскиот режисер Илија Пиперкоски, „Дедо и внук“, синоќа во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, предизвика силни емоци...

По премиерата втора проекција на филмот „Дедо и внук“

04.12.19 21:03

Поради голема заинтересираност филмот „Дедо и внук“ на режисерот Илија Пиперкоски, веднаш по премиерата во петок во 20 часот, ќе има и втора проекција во вечерниот термин од 22 ...

Актерот Салаетин Билал си замина пред да го види својот последен филм, „Дедо и внук“

03.12.19 12:31

Беше вистинско задоволство да се работи со еден од доајените на македонскиот филм Човек од кого може многу да се научи, не само за филмот, туку и за животот воопшто Вака режисер...

Во очи премиерата објавен трејлер од новиот филм на Илија Пиперкоски „Дедо и внук“

29.11.19 18:18

– После смртта на едно дете пациент, кое чека лекување во странство, настанува скандал и младиот доктор Никола за да го избегне притисокот е приморан оди на посета кај дедо му, ...

Објавен краток спот за филмот „Дедо и внук“ на режисерот Илија Пиперкоски, наскоро премиера во Охрид

22.11.19 13:04

По комплетирањето на техничките и продукциски делови, деновиве е објавен и првиот официјалниот краток спот за филмот „Дедо и внук“, првиот долгометражен филм на охридскиот режис...

Уште три награди во светот за “Господ постои, името и’ е Петрунија”

21.10.19 10:51

Филмот “Господ постои, името и’ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска се закити со уште три престижни награди На штотуку завршениот фестивал All About Freedom Festival wwwecsgd...

Фото: Свечено отворено 40-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки”

14.09.19 23:57

Во Битола вечерва свечено беше отворено 40-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки” Фестивалот за отворен го прогласи претседателот Стево Пендар...

Осум минути овации за филмот„Џокер“ во Венеција

02.09.19 07:00

Филмската адаптација на „Џокер“ озлогласениот лик од Готам сити, познат во  филмовите за Бетмен, доби осум минуни овации на прикажувањето на фестивалот во Венеција Покрај извонр...

Заврши второто издание на „Beach Film Festival“, главните награди за филмови од Франција и Грција

23.07.19 07:48

Со доделување на наградите, заврши второто издание на „Beach Film Festival“, што изминатите денови се одржа на плажата „Оревче“ во Градиште Во официјална селекција беа прикажани...

Dr Batkoski pod artikli