Филм - Page 18 of 23 - OhridNews
Харисон Форд повреден на снимање филм

13.06.14 13:23

Американскиот актер Харисон Форд заврши во болница откако се повреди во текот на снимањето на новото продолжение на култниот серијал „Војна на ѕвездите“ Форд во текот на снимање...

Постерот за ’Sin City 2’ забранет поради премногу голотија

02.06.14 00:19

Американската филмска асоцијација го забрани постерот за второто продолжение на филмот „Sin City“ на кој е прикажана француската актерка Ева Грин во провиден фустан со револвер ...

Завршува снимањето на ’Two and a Half Men’ поради намалена гледаност

19.05.14 01:04

Претстојната, дванаесетта сезона на телевизиската серија „Two and a Half Men“ воедно ќе биде и последна, соопшти американската телевизиска мрежа CBS Авторите на оваа популарна с...

Почина Татјана Самојлова, ѕвездата на филмот ’Жеравите летаат’

05.05.14 15:23

Големата ѕвезда на советската кинематографија Татјана Самојлова, којашто стана светски славна преку ликот на Вероника од филмот „Жеравите летаат“ од 1958 година кој на филмскиот...

Канскиот фестивал го соопшти составот на жирито

02.05.14 23:39

Режисерката од Нов Зеланд, Џејн Кемпион, ќе претседава со жирито на Канскиот филмски фестивал што ќе го сочинуваат пет жени и четири мажи Ова е првпат од 2009 година во составот...

Почина британскиот актер Боб Хоскинс

30.04.14 19:25

 Британскиот актер Боб Хоскинс почина денеска до воспаление на белите дробови во 71-та година од животот, соопшти неговиот агент, пренесува „Макфакс“ „Боб почина мирно во болниц...

Наскоро премиера на првиот документарен филм за култниот македонски бенд Мизар

23.04.14 23:08

Сниман е првиот документарен филм за култниот македонски бенд Мизар, јавува српски „Тајммашин“ Филмот на Марко Џамбазовски, студент на филмска и тв монтажа на ФДУ Скопје, го опф...

Започна снимањето на „Star Wars: Episode VII“

07.04.14 22:37

Иако актерската екипа се уште не е целосна, снимањето на филмот ’Star Wars: Episode VII’ започна деновиве,  потврдиле од студиото Disney, пренесува The Hollywood Reporter Првиот...

Видео: Охридско востание (македонско-албански бунт)

04.04.14 00:30

По премиерното прикажување на документарниот филм за Охридското востание (македонско-албански бунт) во режија на охриѓанецот Илија Пиперкоски, изминатиов месец истиот е поставен...

Трета награда за документарниот филм „Поет на мал народ“ од Антонио Вељаноски во Чешка

24.03.14 14:22

На 40 издание на фестивалот „Млада камера“ кој се одржува во Уничов, Република Чешка, Антонио Вељаноски од Охрид ја доби третата награда за документарниот филм „Поет на мал наро...

Dr Batkoski pod artikli