Филм - Page 19 of 23 - OhridNews
Проекции на францускиот филм со најголеми овации на Канскиот фестивал

18.03.14 10:02

На кинорепертоарот во Центарот за култура во среда, петок и сабота е романтичниот француски филм „ Blue is the warmest color“ Во филмот се следи приказната за Адел,девојка која ...

Финална селекција на актерите за филмот „Star Wars: Episode VII“

16.03.14 11:28

Режисерот Џеј Џеј Абрамс го финализира изборот на глумци за филмот „Војна на ѕвездите: Епизода VII”, продолжение на култната научно фантастичната сага на Џорџ Лукас На лис...

Без долар в џеб и со позајмено одело на црвениот килим на Оскарите

06.03.14 15:49

Баркад Абди од Сомалија оваа година на Оскарите беше номиниран за најдобра споредна машка улога во филмот „Captain Phillips“ (Капетан Филипс), а во истата категорија победи на н...

„Гравитација“ однесе најмногу признанија, филмот на Брет Пит го доби најпрестижниот оскар

03.03.14 09:16

На 86-тото доделување на најпрестижните филмски награди – Оскар, триумфураше научнофантастичната авантура „Гравитација“ на Алфонсо Куарон, кој освои седум статуетки, но не...

Во понеделник премиера на филмот на Пиперкоски за Охридското востание

28.02.14 10:10

Во понеделник, на 3-ти март, со почеток во 17:45 часот на МТВ 1 премиерно ќе биде прикажан новиот филм на охридскиот режисер Илија Пиперкоски за Охридското востание (македонско-...

Оскари 2014: фаворити и аутсајдери

24.02.14 14:38

Свеченото доделување на Оскарите ќе се одржи на 2 март, а членовите на Американската филмска академија може да се изјаснат за своите фаворити до вторник, 17 часот кога гласањето...

„Имигрант“ следната недела на кино репертоарот во Центатрот за култура

13.02.14 11:50

Следната недела на репертоарот во Центарот за култура Охрид ќе биде новиот филм на режисерот Џејмс Грин „Имигрант“ Кино проекции ќе има на 20-ти 21-ви и 22-ри февруари со почето...

Убиен познатиот бразилски режисер Едуардо Кутињо

03.02.14 09:02

Еден од водечките бразилски филмски режисери, Едуардо Кутињо, убиен е во неделата во својата куќа во Рио де Жанеиро, објавија локалните медиуми Кутињо, кој имал 80 години, споре...

Македонија со два филма на филмскиот фестивал во Ротердам

30.01.14 14:04

На овогодинешното издание на меѓународниот филмски фестивал во Ротердам коj е во тек, и ќе трае до 2-ри февруари претставени се два филма поддржани од Филмскиот фонд на Македони...

Режисерот Митриќески ќе снима филм за цар Самоил

18.01.14 13:37

Македонскиот режисер Антонио Митриќески влегува во нов филм Во очекување на премиерата на неговиот филм „Деца на сонцето“, тој се подготвува за „Цар Самоил“, за кој вели дека ќе...

Dr Batkoski pod artikli