Филм - Page 20 of 24 - OhridNews
Почина британскиот актер Боб Хоскинс

30.04.14 19:25

 Британскиот актер Боб Хоскинс почина денеска до воспаление на белите дробови во 71-та година од животот, соопшти неговиот агент, пренесува „Макфакс“ „Боб почина мирно во болниц...

Наскоро премиера на првиот документарен филм за култниот македонски бенд Мизар

23.04.14 23:08

Сниман е првиот документарен филм за култниот македонски бенд Мизар, јавува српски „Тајммашин“ Филмот на Марко Џамбазовски, студент на филмска и тв монтажа на ФДУ Скопје, го опф...

Започна снимањето на „Star Wars: Episode VII“

07.04.14 22:37

Иако актерската екипа се уште не е целосна, снимањето на филмот ’Star Wars: Episode VII’ започна деновиве,  потврдиле од студиото Disney, пренесува The Hollywood Reporter Првиот...

Видео: Охридско востание (македонско-албански бунт)

04.04.14 00:30

По премиерното прикажување на документарниот филм за Охридското востание (македонско-албански бунт) во режија на охриѓанецот Илија Пиперкоски, изминатиов месец истиот е поставен...

Трета награда за документарниот филм „Поет на мал народ“ од Антонио Вељаноски во Чешка

24.03.14 14:22

На 40 издание на фестивалот „Млада камера“ кој се одржува во Уничов, Република Чешка, Антонио Вељаноски од Охрид ја доби третата награда за документарниот филм „Поет на мал наро...

Проекции на францускиот филм со најголеми овации на Канскиот фестивал

18.03.14 10:02

На кинорепертоарот во Центарот за култура во среда, петок и сабота е романтичниот француски филм „ Blue is the warmest color“ Во филмот се следи приказната за Адел,девојка која ...

Финална селекција на актерите за филмот „Star Wars: Episode VII“

16.03.14 11:28

Режисерот Џеј Џеј Абрамс го финализира изборот на глумци за филмот „Војна на ѕвездите: Епизода VII”, продолжение на култната научно фантастичната сага на Џорџ Лукас На лис...

Без долар в џеб и со позајмено одело на црвениот килим на Оскарите

06.03.14 15:49

Баркад Абди од Сомалија оваа година на Оскарите беше номиниран за најдобра споредна машка улога во филмот „Captain Phillips“ (Капетан Филипс), а во истата категорија победи на н...

„Гравитација“ однесе најмногу признанија, филмот на Брет Пит го доби најпрестижниот оскар

03.03.14 09:16

На 86-тото доделување на најпрестижните филмски награди – Оскар, триумфураше научнофантастичната авантура „Гравитација“ на Алфонсо Куарон, кој освои седум статуетки, но не...

Во понеделник премиера на филмот на Пиперкоски за Охридското востание

28.02.14 10:10

Во понеделник, на 3-ти март, со почеток во 17:45 часот на МТВ 1 премиерно ќе биде прикажан новиот филм на охридскиот режисер Илија Пиперкоски за Охридското востание (македонско-...

Dr Batkoski pod artikli