Филм - Page 3 of 26 - OhridNews
Џенфер Греј: Нема замена за Патрик Свејзи во „Валкан танц 2“

24.11.20 12:19

Џенифер Греј, ѕвездата на „Валкан танц“, која ќе глуми и во продолжението, за „Пипл“ изјави дека нема да има глумец како замена за ликот на покојниот Патрик Свејзи во следниот ф...

Режисерот Пиперкоски за филмот „Дедо и внук“ доби признание за придонес во светот на филмот

19.11.20 10:19

Режисерот Илија Пиперкоски доби две признанија за извонреден придонес во светот на филмот за неговиот најнов филм „Дедо и внук“ Признанијата ги доби на 4-th Dimension Independen...

Вечерва премиера на документарецот „Охридските пливачки легенди“

18.11.20 11:27

Во Големата сала на Центарот за култура во Охрид вечер од 18 часот премиерно ќе биде прикажан документарниот филм „Охридските пливачки легенди“ на авторот Љупчо Паункоски Како ш...

Промоција на документарниот филм „Охридски пливачки легенди“

17.11.20 09:49

Оваа среда, 18 ноември, во центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, премиерно ќе биде прикажан документарниот филм „Охридските пливачки легенди“ од Љупчо Паункоски Филмот ...

Новиот македонски филм „Хомо“ на репертоарот на Центарот за култура

10.11.20 10:05

Од денеска  до 13 ноември, во НУ Центар за култура „Григор Прличев” – Охрид за прв пат ќе се прикаже новиот македонски филм „Хомо“ Проекциите се со почеток во 1900 ч...

Две номинации за филмот на охридскиот режисер Антонио Вељаноски во Њујорк

30.10.20 10:22

Македонско/чешкиот краток игран филм на охриѓанецот Антонио Вељаноски – И(с)згубени на „SOHO INTERNATIONAL FILM FESTIVAL“ што се одржува во Њујорк, САД, е номниниран за на...

Дарт Вејдер – „најзлобен“ негативец во филмската историја

27.10.20 16:35

Еден од најважните елементи во филмовите се негативците, спротивставени на главните ликови Тие можат да се појават во многу различни облици и улоги – од сериски убијци, банкари ...

Играниот филм „Дедо и внук“ со богат и плоден фестивалски живот ја започнува својата светска промоција

26.10.20 14:36

Играниот филм „Дедо и внук“ на сценаристот и режисер Илија Пиперкоски во продукција на Pandora’s Box продукција од Охрид, а во соработка со Dream Factory од Скопје и Alien Film ...

Премиера на филмот “СТЕЛА” во НУЦК Охрид

22.10.20 13:12

Филмот „Стела“ премиерно ќе биде прикажан на во НУ Центар за култура „Григор Прличев” – Охрид, во деновите 29, 30 и 31 октомври, со почеток во 2000 часот Влез 150 де...

Филмот И(с)згубени на охриѓанецот Антонио Вељаноски на „СОХО ФИЛМ ФЕСТИВАЛ“ во Њујорк

15.10.20 11:53

По проекциите во Ирска, Јапонија, Лондон, и Аризона, краткиот филм на охриѓанецот Антонио Вељаноски, ќе биде дел од годинешното издание на престижниот „СОХО ФИЛМ ФЕСТИВАЛ“ во Њу...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер