Филм - Page 3 of 26 - OhridNews
Филмот И(с)згубени на охриѓанецот Антонио Вељаноски на „СОХО ФИЛМ ФЕСТИВАЛ“ во Њујорк

15.10.20 11:53

По проекциите во Ирска, Јапонија, Лондон, и Аризона, краткиот филм на охриѓанецот Антонио Вељаноски, ќе биде дел од годинешното издание на престижниот „СОХО ФИЛМ ФЕСТИВАЛ“ во Њу...

Десетте најскапи филмови на Нетфликс

13.10.20 11:45

Нетфликс и нему сличните филмски платформи се сѐ побарани на светскиот пазар, па за да го одржат своето реноме, тие понекогаш трошат 10-ци, 100-ци милиони за проект Интернет-стр...

Филмот „Врба“ повторно на кино репертоарот во Центарот за култура Охрид

02.10.20 12:26

Филмот „Врба“ на светски прославениот режисер Милчо Манчевски, се враќа на кино репертоарот во Центарот за култура Охрид Проекциите согласно здравствените протоколи ќе бидат со ...

Летно кино со автомобили во Охрид под ѕвездено небо

15.08.20 16:53

Првото Летно кино со автомобили во Охрид, беше отворено синоќа, со комплетна програма за посетителите После одличното загревање со музички сет што ни го приреди DJ Jana Slay, бе...

„Beach Film Festival 2020“: Прекрасни филмски доживувања под отворено небо

23.07.20 20:31

Третото издание на Beach Film Festival официјално започна вчера вечер со светската премиера на филмот „Сплавот“ (The Raft) на израелскиот режисер Одет Раз, кој и се обрати на пу...

Во Охрид почнува 3-то издание на „Beach Film Festival“

22.07.20 11:18

Со светска премиера на филмот „Сплавот“ (The Raft) на режисерот Одед Раз, вечерва на плажата пред хотелот „Холидеј М“ во населбата Св Стефан во Охрид, започнува 3-то издание на ...

Почина актерот Иан Холмс, Билбо Бегинс од „Господар на прстените“

19.06.20 15:13

Актерот Иан Холмс, познат по улогата на Билбо Бегинс од „Господар на прстените“ почина на 89 годишна возраст Веста за смртта ја потврди неговиот агент за „The Guardian“ Тој изја...

“Последниот Македонец – патот до истребување” вечерва на тв екраните

23.05.20 14:43

Вечерва, 23 ти мај, во предвечерјето на денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, на програмата на МТВ1 , од 23:05 часот, по барање на гледачите повторно ќе ...

Почина великанот на светскиот филм Макс фон Сидоф

09.03.20 16:28

Светскин познатиот шведски глумец Макс фон Содоф, почина во 91 година од животот, пишува „Гардијан“ Сидоф во богатата кариера оствари улоги во повеќе од 150 филмови, а светска с...

Уште две проекции на „Медена земја“ пред охридската публика

14.02.20 14:18

Филмот „Медена земја“, кој беше македонски кандидат за Оскар, повторно ќе се прикажува на кино репертоарот во Националната установа Центар за култура „Григор Прличев” – Охрид Пр...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер