Филм - Page 4 of 26 - OhridNews
Екипата на „Медена земја“: Голема благодарност до сите кои не поддржуваа и веруваа во нас

10.02.20 10:56

Екипата на филмот „Медена земја“, по завршувањето на свеченоста на 92-те Оскари во Лос Анџелес, упати голема благодарност до сите кои ги подржуваа и веруваа во нив „Сепак, и пок...

Корејскиот филм „Паразит“ победник на Оскарите

10.02.20 10:23

Јужнокорескиот „Паразит“ на режисерот Бонг Јон-хо е апсолутен победник на 92 Оскари, откако освои четири награди од шест номинации „Паразит“ е најдобар филм, Бонг Јон-хо  е најд...

Документарниот проект на Илина Арсова за девојки во екстремните спортови, со прва награда во Прага

07.12.19 12:14

На 30 Ноември во Прага се одржа свеченото наградување на најдобрите филмови од Меѓународниот филмски фестивал за планински филм Во голема конкуренција со одлични филмови од пове...

Фото: Емотивната филмска приказна на Илија Пиперкоски „Дедо и внук“ предизвика бура од аплаузи на премиерата пред охридската публика

07.12.19 07:00

Долго најавуваната премиера на новиот филм на охридскиот режисер Илија Пиперкоски, „Дедо и внук“, синоќа во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, предизвика силни емоци...

По премиерата втора проекција на филмот „Дедо и внук“

04.12.19 21:03

Поради голема заинтересираност филмот „Дедо и внук“ на режисерот Илија Пиперкоски, веднаш по премиерата во петок во 20 часот, ќе има и втора проекција во вечерниот термин од 22 ...

Актерот Салаетин Билал си замина пред да го види својот последен филм, „Дедо и внук“

03.12.19 12:31

Беше вистинско задоволство да се работи со еден од доајените на македонскиот филм Човек од кого може многу да се научи, не само за филмот, туку и за животот воопшто Вака режисер...

Во очи премиерата објавен трејлер од новиот филм на Илија Пиперкоски „Дедо и внук“

29.11.19 18:18

– После смртта на едно дете пациент, кое чека лекување во странство, настанува скандал и младиот доктор Никола за да го избегне притисокот е приморан оди на посета кај дедо му, ...

Објавен краток спот за филмот „Дедо и внук“ на режисерот Илија Пиперкоски, наскоро премиера во Охрид

22.11.19 13:04

По комплетирањето на техничките и продукциски делови, деновиве е објавен и првиот официјалниот краток спот за филмот „Дедо и внук“, првиот долгометражен филм на охридскиот режис...

Уште три награди во светот за “Господ постои, името и’ е Петрунија”

21.10.19 10:51

Филмот “Господ постои, името и’ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска се закити со уште три престижни награди На штотуку завршениот фестивал All About Freedom Festival wwwecsgd...

Фото: Свечено отворено 40-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки”

14.09.19 23:57

Во Битола вечерва свечено беше отворено 40-то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки” Фестивалот за отворен го прогласи претседателот Стево Пендар...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер