Филм - Page 4 of 26 - OhridNews
Почина актерот Иан Холмс, Билбо Бегинс од „Господар на прстените“

19.06.20 15:13

Актерот Иан Холмс, познат по улогата на Билбо Бегинс од „Господар на прстените“ почина на 89 годишна возраст Веста за смртта ја потврди неговиот агент за „The Guardian“ Тој изја...

“Последниот Македонец – патот до истребување” вечерва на тв екраните

23.05.20 14:43

Вечерва, 23 ти мај, во предвечерјето на денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, на програмата на МТВ1 , од 23:05 часот, по барање на гледачите повторно ќе ...

Почина великанот на светскиот филм Макс фон Сидоф

09.03.20 16:28

Светскин познатиот шведски глумец Макс фон Содоф, почина во 91 година од животот, пишува „Гардијан“ Сидоф во богатата кариера оствари улоги во повеќе од 150 филмови, а светска с...

Уште две проекции на „Медена земја“ пред охридската публика

14.02.20 14:18

Филмот „Медена земја“, кој беше македонски кандидат за Оскар, повторно ќе се прикажува на кино репертоарот во Националната установа Центар за култура „Григор Прличев” – Охрид Пр...

Екипата на „Медена земја“: Голема благодарност до сите кои не поддржуваа и веруваа во нас

10.02.20 10:56

Екипата на филмот „Медена земја“, по завршувањето на свеченоста на 92-те Оскари во Лос Анџелес, упати голема благодарност до сите кои ги подржуваа и веруваа во нив „Сепак, и пок...

Корејскиот филм „Паразит“ победник на Оскарите

10.02.20 10:23

Јужнокорескиот „Паразит“ на режисерот Бонг Јон-хо е апсолутен победник на 92 Оскари, откако освои четири награди од шест номинации „Паразит“ е најдобар филм, Бонг Јон-хо  е најд...

Документарниот проект на Илина Арсова за девојки во екстремните спортови, со прва награда во Прага

07.12.19 12:14

На 30 Ноември во Прага се одржа свеченото наградување на најдобрите филмови од Меѓународниот филмски фестивал за планински филм Во голема конкуренција со одлични филмови од пове...

Фото: Емотивната филмска приказна на Илија Пиперкоски „Дедо и внук“ предизвика бура од аплаузи на премиерата пред охридската публика

07.12.19 07:00

Долго најавуваната премиера на новиот филм на охридскиот режисер Илија Пиперкоски, „Дедо и внук“, синоќа во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, предизвика силни емоци...

По премиерата втора проекција на филмот „Дедо и внук“

04.12.19 21:03

Поради голема заинтересираност филмот „Дедо и внук“ на режисерот Илија Пиперкоски, веднаш по премиерата во петок во 20 часот, ќе има и втора проекција во вечерниот термин од 22 ...

Актерот Салаетин Билал си замина пред да го види својот последен филм, „Дедо и внук“

03.12.19 12:31

Беше вистинско задоволство да се работи со еден од доајените на македонскиот филм Човек од кого може многу да се научи, не само за филмот, туку и за животот воопшто Вака режисер...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер