Филм - Page 5 of 23 - OhridNews
„Борба за смрт“ на Филмскиот фестивал во Пула

15.06.17 09:10

Краткометражниот филм „Борба за смрт“ на авторката Елеонора Венинова на покана на организаторот ќе учествува на Филмскиот фестивал во Пула, Хрватска, кој ќе се одржи во Пула од ...

Кинотеката на Македонија одбива да ги прати во Шангај филмовите на Манчевски

10.06.17 11:48

Кинотеката на Македонија одбива да ги прати во Шангај филмските копии од филмовите на режисерот Милчо Манчевски за ретроспективата на најтрофејниот македонски режисер во Кина, ј...

Промоција на краткометражниот филм „Сказна за Вилен“ во ОУ „Св. Климент Охридски“

06.06.17 11:21

„Сказна за Вилен“, краткометражниот игран филм за деца во режија на Никица Мишева, ќе ја има својата прва проекција на 7 6 2017 (среда) во салата при ОУ „Св Климент Охридски“ – ...

Кан: „Златна палма“ за шведската драма „Плоштадот“ на Рубен Остлунд

29.05.17 15:08

Сатирата за светот на уметноста во која глумат Елизабет Мос, Доминик Вест и Тери Нотари, беше една од 19 филмови кои се натпреваруваа во официјалната конкуренција за најредното ...

Почнува Кански филмски фестивал – македонска копродукција меѓу можните лауреати

16.05.17 18:04

Со филмот “Les Fantômes d’Ismaël” (Духовите на Исмаил), новиот филм на режисерот Арноа Деплешен (Arnoa Deplešena), утре вечер ќе биде отворена најзначајната филмска смотра во св...

Денови на рускиот филм

12.05.17 11:58

Во рамки на манифестацијата „Денови на рускиот филм“, што Амбасадата на Руската Федерација во Република Македонија ја организира во соработка со Кинотеката на Македонија, во Ско...

Познатиот режисер Дејвид Линч повеќе нема да снима филмови

07.05.17 14:30

Авторот на филмските хитови “Blue Velvet”, “Eraserhead”, “Mullholand drive”, “Inland Empire” и други, американскиот режисер Дејви...

Видео: Во стариот дел на градот почна снимањето на филмот „Дедо и внук“ на охриѓанецот Илија Пиперкоски

21.04.17 16:46

Во Охрид започна снимањето на играниот филм „Дедо и внук“ на режисерот и сценарист Илија Пиперкоски Филмот е дебитантско дело на Пиперкоски, кој до сега има режирано голем број ...

Погледнете го првиот трејлер за “Star Wars 8”

17.04.17 10:44

Деновиве објавен е првиот официјален трејлер за осмото продолжение на научно фантастичната сага „Војна на ѕвездите“ Филмот во кино салите премиерно ќе биде прикажан овој декемвр...

Се бараат статисти од Охрид за филмот „Дедо и Внук“

08.04.17 17:38

Во недела, 9-ти април, во периодот од 17 до 22 часот во Центарот за култура во Охрид ќе се одржи кастинг за статисти за потребите за снимање на филмот со работен наслов „Дедо и ...

Dr Batkoski pod artikli