Филм - Page 6 of 23 - OhridNews
Скандалозна Оскаровска церемонија:Месечева светлина најдобар филм, Ла Ла Ленд освои шест Оскари

27.02.17 09:52

Мјузиклот „Ла Ла Ленд“ освои шест Оскари на 89-та церемонија на доделувањето на наградите на Американската академија за филмска уметност и наука: за режија, фотографија, главна ...

Џек Николсон се враќа со римејкот на „Тони Ердман“

18.02.17 14:18

Светската актерска легенда Џек Николсон, по седум години, се чини, е подготвен да се врати на големите екрани во главната улога во американскиот римејк на филмот „Тони Ердман“, ...

Иранскиот филм “Fish & Cat” премиерно ќе се прикаже во Охрид

16.02.17 07:00

Вечерва во 18:30 часот, во амфитеатарот на Филмаска Академија Охрид (поранешен Дом на АРМ) ќе се прикажува филмот “Fish & Cat” на познатиот ирански режисер Шахр...

Филмот „Кога денот немаше име“ инспириран од злосторството кај Смилковско езеро на Берлинале

26.01.17 00:58

Новиот македонски филм „Кога денот немаше име“ на Теона Стругар Митевска во продукција на „Сестри и Брат Митевски“ кој е инспириран од злосторството кај Смилковско езеро крај Ск...

Специјално признание за актерот Мартин Ѓоргоски на фестивал во Брунсвик

17.11.16 11:59

На филмскиот фестивал во Брунсвик, Германија, на кој учествуваа 344 филма, македонскиот филм „Џган“ по сценарио и режија на Вардан Тозија, беше номиниран меѓу осум филмови во на...

Објавен трејлерот за првиот филм на Ријана

14.11.16 07:00

Објавен е првиот трејлер за филмот „Valerian and the City of a Thousand Planets“ во кој дебитира атрактивната пејачка од Бермуда Ријана Таа има улога на вонземска заводничка Про...

Конференција за филм и духовност во Охрид

29.10.16 11:07

Институтот за филм – Филмска академија Охрид (ФИОФА) од 18 до 20 октомври беше организатор и домаќин на научна конференција на тема “Филмот и Духовноста”   На оваа конференција ...

Фестивал на хорор филмови и проекции на детски филмови на филмската академија во Охрид

29.10.16 10:58

На Институт за Филм – Филмска Академија Охрид која работи при универзитетот „Св Апостол Павле“, викендов се одржува фестивал на хорор филмови Фестивалот е од отворен карактер, а...

Вечерва премиерно пред охридската публика македонскиот игран филм „Златна петорка“

21.10.16 11:00

По домашната премиера во Скопје и светската во Лондон, македонскиот филм „Златна петорка“, вечерва, ќе ја има својата премиера пред охридските гледачи Охриѓани филмот ќе може да...

Во петок премиерно пред охридската публика македонскиот игран филм „Златна петорка“

18.10.16 10:07

По домашната премиера во Скопје и светската во Лондон, македонскиот филм „Златна петорка“, во петок, ќе ја има и својата премиера пред охридските гледачиОхриѓани филмот ќе може ...

Dr Batkoski pod artikli