Книга - OhridNews
Банер ХОТАМ 2022 – во содржини
Во Тирана промоција на романот „Осмото светско чудо“ од Јордан Плевнеш

13.05.22 13:40

Во Македонскиот културно-информативен центар во Тирана беше промовиран романот „Осмото светско чудо“ од македонскиот писател и поранешен дипломат Јордан Плевнеш Пред присутните ...

Промовирана книгата „Лев Огненов“ од проф. д-р Павле Митрески и м-р Димитар Смилески

04.05.22 12:27

Промовирана книгата „Лев Огненов“ – охридскиот преродбеник и учител од крајот на 19 и првата половина на 20 век, дело на авторите проф д-р Павле Митрески и м-р Димитар Смилески ...

Роднокрајни автори родени во мај

04.05.22 09:58

На влезот од одделот за зајмување во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид од вчера е поставена мини изложба на дела од роднокрајни автори родени во мај, информираат од охридс...

Утре промоција на книгата „Лев Огненов“ од проф. д-р Павле Митрески и м-р Димитар Смилески

03.05.22 10:29

Промоција на книгата „Лев Огненов“ – охридскиот преродбеник и учител од крајот на 19 и првата половина на 20 век, ќе се одржи утре во Охрид Автори на оваа книга се проф д-р Павл...

Светски ден на книгата и авторското право

23.04.22 09:46

Книгите се сила за справување со современите предизвици, за разбирање на политичката и економската реалност и за борба со нееднаквостите и дезинформациите Раскажувањето приказни...

Промоција на книгата „Мизар – Откровенија 1981-2021“ во недела во Охрид

20.04.22 14:16

Промоција на новото последно ремек-дело на музичкиот новинар и хроничар Тошо Филиповски, книгата „Мизар – Откровенија 1981-2021“ во недела во Охрид Опишана како прва монографија...

„Другаруваме со Лили и Вили“ од младата охридска авторка Матеа Стоев – прозорец кон здраво растење

16.04.22 18:10

Во прекрсна атмосфера на бродот „Армада“ во убавината, мирот и спокојот на Охридското Езеро, денеска беше промовирана книгата „Другаруваме со Лили и Вили“ од младата авторка од ...

Промовирана стихозбирката „Сон, јаве или привид“ на Зоран Јакимоски

09.04.22 21:00

30-тина песни поделени во четири циклуси, кои се со наслов Сон, Јаве, Или привид и Ад хонорен, четвртиот кој што опфаќа една поема со наслов Македонија ја сочинуваат стихозбирка...

Денес промоција на стихозбирката „Сон, јаве или привид“ од Зоран Јакимоски

09.04.22 13:47

Промоција на стихозбирката „Сон, јаве или привид“ од Зоран Јакимоски денес од 18:00 часот во кафе и бар ШИЛА во Охрид Вербата во доброто на зборот, во поезијата, во љубовта, во ...

Промоција на книгата „Времето на Конески“ од Димитар Пандев

07.04.22 09:32

Промоција на книгата „Времето на Конески“ од проф д-р Димитар Пандев ќе се одржи денеска со почеток во 12:00 часот во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје „Времето...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер