Книга - Page 2 of 20 - OhridNews
Промоција на книгата „Дијамантско лидерство“ од Виктор Куновски

05.07.19 16:21

Во Националната установа Библиотека „Григор Прличев“ на 11 јули, со почеток во 18 часот ќе биде претставена книгата „Дијамантско Лидерство“ од авторот Виктор Куновски Посветив н...

Во Шила промоција на книгата „На своја кожа–Продолжи со насмевка“ од Мирослав Драганов

13.06.19 11:05

Вечерва со почеток од 20 часот во кафе барот „Шила“ во Охрид ќе биде промовирана книгата „На своја кожа–Продолжи со насмевка“ од авторот Мирослав Драганов Неговата прва книга ко...

Книгата ,,Езерска“ од Ристо Лазаров објавена во Белград

06.06.19 11:38

Угледниот белградски издавач „Архипелаг” ја објави најновата книга на македонскиот поет Ристо Лазаров во превод на српски јазик Поговор белградското издание, кое доаѓа само еден...

„Јазик и леб“ нова поетска книга од Славе Ѓорѓо Димоски

03.06.19 08:32

Деновиве во издание на ПНВ Публикации од Скопје од печат излезе најновата поетска книга од Славе Ѓорѓо Димоски со наслов „Јазик и леб“ Книгата се појави во знак на шеесет години...

Промоција на книга поезија од Смиле Наумоски Брсјак

29.05.19 11:38

Во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид на 30 мај, четврток, во 13 часот ќе се одржи промоција на новата книга поезија од Смиле Наумоски Брсјак „ЦВЕТОТ – психосеанса“ П...

Нови наслови во Градската библиотека

25.05.19 13:43

НУ Библиотека “Григор Прличев“ – Охрид, во месец мај го збогати книжниот фонд со нови наслови: “Огнена одмазда” – Џ А Џенс “Каде сенките темнеат” – Мајкл Ридпат “Училиште за сла...

Нова поетска книга „Езерска“ од Ристо Лазаров

21.05.19 13:02

Во издание на ВИГ „Зеница” од печат излезе најновата поетска книга на македонскиот поет Ристо Лазаров „Езерска” Книгата содржи педесетина песни, а во поговорот на Наташа Аврамов...

“Цедена” од Лазаров преведена на српски

10.05.19 11:25

­Минатогодишната стихозбирка “Цедена” од македонскиот поет Ристо Лазаров деновиве е објавена на српски јазик Издавач на книгата е Задужбината “Петар Кочиќ” од ...

Охридската библиотека го одбележа 23 Април Светскиот ден на книгата и авторското право

23.04.19 22:03

Денеска е Светскиот ден на книгата и авторското право Традиционално НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид и годинава се вклучи во неговото одбележување Книгата е врска меѓу ми...

Песни на охридскиот поет Тоде Илиевски во италијанска антологија

10.04.19 10:51

Познатиот охридски и македонски поет Тоде Илиевски, единствен од нашата земја, се најде на страниците на реномираната италијанска антологија посветена на поезијата од Балканот „...

Dr Batkoski pod artikli