Книга - Page 20 of 22 - OhridNews
„ Меѓу две неба“ книга со песни за Велестово

23.01.15 12:14

Во издание на Поетска ноќ во Велестово и ПНВ публикации од печат излезе книгата „Меѓу две неба“, која ја подготви и предговорот го напиша Славе Ѓорѓо Димоски Книгата е настаната...

Книга на подарок во „Култура 365“

19.01.15 07:00

И оваа година културно-информативниот центар „Култура 365“ од Охрид продолжува со промовирањето на книжевни дела од македонски автори Секој што ќе го посети Културно-информативн...

Книгата „Сто години копнеж“ од Мишо Јузмески промовирана во Ресен

26.12.14 08:05

Пред читателската јавност во Ресен во средата на 24-ти декември беше претставена збирката раскази „Сто години копнеж“ од охридскиот автор Мишо Јузмески Претставувањето на книгат...

ЕВН ја промовираше првата збирка раскази од проектот „Создади книга“

15.12.14 17:25

ЕВН Македонија денеска ја промовираше првата збирка раскази како дел од проектот „Создади книга“, проект од областа на општествената одговорност за поддршка на македонската лите...

Промоција на стихозбирката „Во твоја слава“ од Александар Трпески

13.12.14 13:30

Стихозбирката „Во твоја слава“ чиј автор е охриѓанецот Александар Трпески ќе биде промовирана утревечер во 18 часот во ресторанот „Потпеш“ Промоцијата ќе биде во вид на драма во...

Промоција на книгата „Фениксов допир“ од охриѓанката Даниела Илијоска

03.12.14 11:06

Во сабота, 6-ти декември, во изложбениот салон на Центарот за култура, со почеток во 12 часот ќе биде промовирана книгата „ Фениксов допир“ од авторот Даниела Илијоска Авторот Д...

КИЦ „Култура 365“ ја подарува книгата „Сто години копнеж“

24.11.14 17:45

Од денеска до 30-ти ноември 2014 година во Културно-информативниот центар „Култура 365“ во Охрид ќе се одржува акцијата „Недела на книгата…“ Во рамки на оваа акција сите п...

Биографија – Избор од поезијата на Гане Тодоровски

04.11.14 18:05

Во издание на „Матица македонска“ од Скопје излезе од печат избор од поезијата на академик Гане Тодоровски под наслов „Биографија“ Со публикувањето на ова дело, во кое се застап...

Осврт кон збирката раскази „Нова приказна“ на Мерсиха Исмајлоска

04.10.14 07:58

Ако кон секоја мисла нашето сопствено его реагира како на извор на задоволство, тогаш не би имале творештво кон кое може да се навратиме и повторно да ја осознаеме вистината за ...

Недела на книгата во „Култура 365“

03.10.14 07:00

Во периодот од 6-ти до 12-ти октомври 2014 во Културно-информативниот центар „Култура 365“ ќе биде одбележана „Неделата на книгата“ Секој што ќе го посети овој културен центар в...

Dr Batkoski pod artikli