Книга - Page 4 of 20 - OhridNews
Нови наслови во Библиотеката – октомври 2018

18.10.18 07:00

НУ Библиотека “Григор Прличев“ – Охрид, овој месец го збогати книжниот фонд со нови наслови: “Бел демон” – Славко Илоски “Чекори под патот” – Вера М Самарјанин “Црногорски шеги”...

Објавена книгата со хаику поезија „Стрмец во хаику скротен“ од Пере Ристески

04.10.18 13:15

Деновиве од печат излезе најновата книга со хаику поезија „Стрмец во хаику скротен“ од авторот Пере Ристески Во книгата се поместени 70-тина хаику песни, кои тематски се поврзан...

Нова книга: Главата на Франц Кафка

11.09.18 09:07

,,Главата на Франц Кафка” е трета книга од едицијата ,,Прашки ракописи” што во ,,Везилка 2011″ ја објавува македонскиот писател Ристо Лазаров Пред тоа во истат...

Македонска промоција на книга за дипломатот, професор д-р Предраг Симиќ“: „Спојувајќи ги Исток и Запад“

26.08.18 11:01

Во организација на Универзитетот ЕВРО – БАЛКАН од Скопје и Здружението на Србите “КОШТАНА” од Охрид, утре, понеделник, 27 август, со почеток во 11,00 цасот, во МАНУ- Куќа на Ура...

Промоција на книгата „Белиот трофеј“ во кафѐ и бар ШИЛА

15.08.18 08:31

Во среда, 15 август од 20:00 до 21:00 часот во кафѐ и бар „Шила“ во Охрид ќе биде промовирана книгата “Белиот Трофеј“ од Блаже Аризанов, основач на стартап-компанијата „Стеј анк...

Промоција „ПОВРЗИ СЕ…“ хаиги од Дијана Петкова и Камелија Шојлевска

25.07.18 00:27

Во четврток, 2607 2018, од 19:00-21:00ч во кафе и бар Шила“ во Охрид ќе биде промовирана збирката хаиги и поставена изложба на хаиги „Поврзи се…“ од Дијана Петкова и Камел...

Пиштало на македонски

19.07.18 09:21

Најновиот роман на познатиот српски романсиер Владимир Пиштало „Сонцето на овој ден – писмо до Андриќ“, кој годинава беше во најтесниот избор за роман на годината на белгр...

Драинац: Бандит или поет

15.06.18 07:00

Во издание на „Везилка 2011“ излезе од печат обемен избор од поезијата на Раде Драинац, еден од листата на проколнатите српски поети меѓу двете светски војни Изборот го подготви...

Во Охрид промоција на книгата „Викајте ме Естебан“ од босанската авторка Лејла Каламуиќ

10.05.18 15:40

На 16 мај, вторник, во кафе бар Аквариус, ќе се изврши промоција на книгата „Викајте ме Естебан“ од босанската авторка Лејла Каламуиќ, во организација на Блесок Книгата ќе биде ...

За „ЗБОРОИГРИ -2“ од Славе Ѓорго Димоски втора награда на саемот на книгата

09.05.18 08:55

Втората награда за најдобро илустрирана книга на Саемот на книгата што се одржува во Арена „Борис Трајковски“ во Скопје ја доби книгата „ЗБОРОИГРИ -2“ од Славе Ѓорѓо Димоски Илу...

Dr Batkoski pod artikli