Книга - Page 7 of 20 - OhridNews
“Покрај бреговите на Охридското Езеро” од Бранислав Нушиќ издадена на македонски јазик

24.09.17 19:45

Во издание на “Везилка2011” излезе од печат книгата на знаменитиот српски писател Бранислав Нушиќ “Покрај бреговите на Охридското Езеро” чиешто прво изда...

Охридска промоција на втората книга на Отец Пимен “Патувајќи“ во кафе и бар „Шила“

16.09.17 07:00

На 20-ти септември, среда, во кафе и бар “Шила“, ќе се одржи охридската промоција на втората книга на Отец Пимен со наслов “Патувајќи“, во издание на „Матица македонска“ од Скоп...

„Одминато време“-Нов наслов во македонската книжевна ризница

27.08.17 10:33

Во издание на НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид од печат излезе стихозбирката „Одминато време“ од Наум Трајчески, кој претходно има издадено уште неколку книги со проза и ...

„Ако долго гледаш во понорот“-нова книга од Енес Халиловиќ

06.08.17 11:47

Издаваштвото „Везилка 2011″ објави превод уште еден српски роман: „Ако долго гледаш во понорот” од Енес Халиловиќ, кој и е познат на нашата литературна јавност по по...

Романот „Кукла од марципан” од Мухарем Баздуљ издаден на македонски јазик

30.07.17 07:00

Романот „Кукла од марципан” од Мухарем Баздуљ кој годинава влезе во најтесниот избор за наградата на белградски НИН, излезе на македонски јазик во превод на Ристо Лазаров ...

Промоција на проектот „Извештаи на рисот“ од Славе Ѓорѓо Димоски и Сергеј Андреевски

28.07.17 07:00

Во рамки на научната уметничка визита 2017 на МАНУ, во соработка со манифестацијата „Поетска ноќ во Велестово“, денеска, 28-ми јули, ќе биде промовирана проект – книгата „...

Пријатно патување низ историјата на градот-промовирана книгата „Сага за Охрид“ од новинарката Валентина Неловска

01.07.17 17:10

Охриѓани и сите кои го сакаат Охрид, од денес, имаат можност за уште едно пријатно патување низ историјата на градот, преку страниците на првото пишано дело на охридска новинарк...

Охридската библиотека го збогати книжевниот фонд

01.07.17 07:00

Библиотеката „Григор Прличев“ го збогати книжевниот фонд со десеттина нови наслови: “Колекционер на очи” – Себастијан Фицек “Криј се” – Лиса Гарднер “Никогаш не се знае” – Шеви ...

„Охридски разговори“ – нова книга на Свето Стаменов

29.06.17 18:15

Деновиве од печат излезе најновата книга на Свето Стаменов, новинар на Македонското радио – Радио Скопје и публицист, „Охридски разговори“ – И книга (2003-2007) Оваа книга е дел...

Наградата „Крсте Чачански“ за „Смртта долетува насмевната“ од Стефан Марковски

28.06.17 11:46

Наградата „Крсте Чачански“ за необјавена книга раскази, годинава ја доби  ракописот „Смртта долетува насмевната“ на Стефан Марковски Седми пат наградата ја доделуваат Културниот...

Dr Batkoski pod artikli