Здравје - OhridNews
Банер роденден Гир Риг содржини десктоп
Онлајн разговори за зависностите кај деца и млади во време на пандемија

09.09.20 13:06

Во четврток, 10 септември, во 19 часот, невладината ХОПС – Опции за здрав живот Скопје, на својата фејсбук страница организира онлајн разговори на тема: „Зависности кај деца и м...

Дигитална трка за подигање на свеста за ракот на дојка

09.09.20 12:32

Пандемијата која го погоди светот во изминатиот период нѐ потсети колку ни е потребна поддршката од луѓето околу нас, особено во тешките моменти Нашите планови и дневни ритуали ...

Разговор со д-р Никола Пановски: Состојбата со КОВИД-19 наесен ќе биде тешка

15.08.20 11:02

Во времe на неочекувани предизвици, како по некое правило, на површина се издигнуваат мал број автономни личности со карактер и со интегритет, кои со компетентност и посветеност...

Како да го заштитиме здравјето во летниот период, што не очекува од есен со корона вирусот, сите одговори на едно место

09.08.20 12:55

Седумнаесеттото, летно издание на специјализираниот магазин за здравје и современ живот „Наше Здравје“ на аптекарскиот бренд „Виа Фарм“, излезе од печат викендов На 40 страници ...

Врвна технологија во функција на оралното здравје со доживотна гаранција на квалитет и кај нас

20.06.20 07:15

Успехот и квалитетот не се случајни Тие се плод на посветена работа, истражувања, иновации, имагинација Перфекција доведена со совршенство Таква е приказната на израелско – амер...

Обновено: Македонски доктори успешно извршија трансплантација на срце

23.05.20 12:16

Тим од кардиохирурзи под водство на Сашко Јовев (Државна Кардиохирургија), Жан Митрев (Клиника Жан Митрев) и Александар Николиќ (Клиника Систина) и Маја Мојсова анестезиолог (КА...

16 мај – Ден на ретката болест хередитарен ангиоедем

16.05.20 09:13

Почнувајќи од 2012 година, на 16 мај, на иницијатива на меѓународната организација ХАЕи, а поддржано од Американскиот сенат, низ целиот свет се прославува денот на хередитарниот...

Наше Здравје: Херпес зостер – Напаѓа при ослабен имунолошки систем

14.05.20 09:15

Пишува: д-р Кристина Митреска Херпес зостер е вирусна инфекција предизвикана од вирусот Varicela Zoster кој останал во параспиналните ганглии по прележана варичела (овчи или гол...

Што треба да знаат лицата заболени од малигни болести за КОВИД 19

29.04.20 12:42

За КОВИД 19 се знае дека претставува голема закана за лицата заболени од малигни болести, од една страна заради ризикот од заразување со инфекцијата, и од друга страна затоа што...

Ситуацијата со коронавирусот го спречи издавањето на пролетното издание на „Наше Здравје“

24.03.20 14:48

Пандемијата предизвикана од коронавирусот Ковид 19, целосно го наруши секојдневното живеење и нормалното функционирање во земјата Неминовно ситуацијата негативно се одразува и н...

Dr Batkoski pod artikli