Здравје - Page 3 of 45 - OhridNews
Храна која е лоша и нездрава за бебињата

30.11.20 13:38

На бебињата не им се потребни многу калории, но им требаат хранливи материи и здрави состојки Сепак, некои намирници кои обично им се нудат на бебињата во основа се целосно безв...

Витаминот Д и омега-3 помагаат кај старите лица против корона-зараза

12.11.20 10:27

Редовното внесување на витамин Д и омега-3 киселини го зајакнува имунолошкиот систем кај постарите луѓе, до тој степен што може да им помогне да не се заразат со коронавирусот О...

Промоција на прва апликација на македонски јазик за деца со попречен говор

12.11.20 10:05

„Отворете ги прозорците“ и Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) денеска ќе промовираат апликација наменета за деца со попречен говор Ова е прва апликаци...

Како против коронавирусот и другите здравствени предизвици во есен?

11.11.20 21:44

Ковид кризата ги промени нашите животи, ги промени навиките, начинот на кој размислува(в)ме за здравјето и се лекуваме Како никогаш до сега, вистински доброто здравје и силниот ...

Светски ден на одржување хигиена на рацете: Задолжително да се мијат често

15.10.20 10:14

Подигнување на свесноста и разбирањето за важноста од редовно и темелно миење на рацете со сапун и вода, како најлесен и најдобар начин за превенција од болести и спречување на ...

Лицата со ретки болести од земјава застапени во Регионалната база на податоци

07.10.20 14:10

Базата на ретки болести претставува единствен регионален проект со цел скратување на времето до дијагноза и давање на широка поддршка на пациентите и семејствата кои се соочуваа...

Онлајн разговори за зависностите кај деца и млади во време на пандемија

09.09.20 13:06

Во четврток, 10 септември, во 19 часот, невладината ХОПС – Опции за здрав живот Скопје, на својата фејсбук страница организира онлајн разговори на тема: „Зависности кај деца и м...

Дигитална трка за подигање на свеста за ракот на дојка

09.09.20 12:32

Пандемијата која го погоди светот во изминатиот период нѐ потсети колку ни е потребна поддршката од луѓето околу нас, особено во тешките моменти Нашите планови и дневни ритуали ...

Разговор со д-р Никола Пановски: Состојбата со КОВИД-19 наесен ќе биде тешка

15.08.20 11:02

Во времe на неочекувани предизвици, како по некое правило, на површина се издигнуваат мал број автономни личности со карактер и со интегритет, кои со компетентност и посветеност...

Како да го заштитиме здравјето во летниот период, што не очекува од есен со корона вирусот, сите одговори на едно место

09.08.20 12:55

Седумнаесеттото, летно издание на специјализираниот магазин за здравје и современ живот „Наше Здравје“ на аптекарскиот бренд „Виа Фарм“, излезе од печат викендов На 40 страници ...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер