ОГЛАСИ

Туристи: Скопје е кич, Охрид треба да биде престолнина на Македонија

OhridNews TV | OhridNews TV | 02.05.2016 09:45Посети : 8958

Продолжениот празничен викенд го донесе и првиот поголем бран туристи во Охрид. Покрај домашните, најбројни на ривиерата се гостите од соседните земји и регионот. Тие се одушевени од убавините на Охрид и богатото културно наследство, но не и од новите градби и споменици.Сместувачките капацитети во Охрид за Велигден и 1ви Мај се испонети над 80 отсто, што според хотелиерите е добра најава за претстојната туристичка сезона. Утре на охридскиот аеродром се очекува да слета првата група туристи од Холандија, со што и официјално ќе започне новата туристичката сезона во Охрид. 


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

OhridNews TV

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1234 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833