Охрид - OhridNews
Моќна и актуелна порака на новата претстава на Народен театар Охрид „Каде е пиштолот“

29.12.18 16:17

Стоечки аплаузи, длабок поклон и силни, позитивни реакции предизвика премиерата на претставата на Народен театар Охрид „Каде е пиштолот“, што синоќа беше изведена на малата сцен...

„Каде е пиштолот?“- нова премиера на Народен театар Охрид

21.12.18 07:00

На 28 декември, петок, Народeн театар Охрид премиерно ќе ја изведе претставата „Каде е пиштолот“  од унгарскиот автор Габор Ѓоргеј, а во режија на Дејана Николовска „Каде е пишт...

Отворена изложбата „Св. Климент Охридски во македонската книжевна и научната мисла во Македонија“

06.12.18 23:30

Во рамките на општинската прослава за одбележувањето на денот на Св Климент Охридски – Патронот и заштитникот на Охрид во НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид вчера на свечен...

„Писмо некому“ Интерактивна претстава за деца ЗГ „Буден театар“ Скопје

28.11.18 09:19

Во НУ Центар за култура “Григор ПЗГ „Буден театар“ СкопјеЗГ БУДЕН ТЕАТАР Скопје, ќе ја одигра претставата „Писмо некому“ Авторски концепт и режија е на Млиана Ленак, игра: Сара ...

Новата претстава “Метод” од Жорди Галсеран вечерва повторно пред охридската публика

23.11.18 10:20

Новата претстава на Народниот театар Охрид “Метод” (El mètode Grönholm) од Жорди Галсеран, вечерва, ќе биде изведена во Центарот за култура „Григор Прличев“ Се работи за најпост...

“Метод” од Жорди Галсеран на редовниот репертоар на Народен театар Охрид

20.11.18 11:23

Најпоставуваниот современ шпански текст во регионот, за првпат преведен и поставен во Македонија “Метод” (El mètode Grönholm) од Жорди Галсеран, од петок, 23 ноември...

Промоција на книгата „Свети Архангел Михаил“ од акад. Миле Миќуновиќ

20.11.18 11:12

Утре во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе биде промовирана книгата „Свети Архангел Михаил“ од академик Миле Миќуновиќ Во оваа 98 книга академик Миќуновиќ на над 700 стр...

Стоечки аплаузи за актерите на Охридскиот театар за новата претстава „Метод“

11.11.18 07:00

Охридскиот народен театар расте и созрева Тоа најдобро го покажа претставата „Метод“ од Жорди Галсеран, а во режија на Ирена Стеријовска, која синоќа беше премиерно изведена во ...

„МЕТОД“ нова претстава на Народен театар Охрид, премиера во сабота, ден порано претпремиера за Сара

06.11.18 07:26

Народниот театар Охрид, во сабота 10 ноември, премиерно ќе ја изведе новата претстава „Метод“ од Жорди Галсеран, а во режија на Ирена Стеријовска Метод е приказна што се случува...

Распишан Конкурсот за избор на најдобрата поема за 2018

16.10.18 18:51

Конкурсот за избор на соодветната поема трае заклучно до 16-ти ноември 2018 година Тематската содржина на поемата со која што се конкурира е од слободен карактер Таа не смее да ...

Dr Batkoski pod artikli