Klover upisi 2018/19
Како изгледа бегалската криза на Македонско-грчката граница од небо

22.08.15 18:16

Илјадници мигранти се обидуваат да преминат на македонска територија од Грција Границата е под силно полициско и воено обезбедување поради се поголемиот број мигранти кои доаѓаа...

ПМФ: Младост Царев Двор – Ренова 2:1

16.08.15 23:47

Во рамки на Првата фудбалска лига на Македонија, во Охрид, екипата на Младост од Царев Двор ја совлада Ренова од Тетово со 2:1 Стрелци на головите беа Каланоски (1:0), Гафури (1...

После дождот музичка магија на Антички театар

02.08.15 15:59

Миленикот на македонската публика, светски познатиот виолинист Стефан Миленковиќ, синоќа, на Антички театар приреди уште едно големо музичко доживување за присутните, кои и покр...

Една поинаква „Кармина Бурана“ на отварањето на 55-то „Охридско лето“

13.07.15 15:29

Со кантата „Кармина Бурана“, во изведба на светски познатата продукциска куќа „Ла Фура дел баус“ од Шпанија заедно со оркестарот на Македонската филхармонија и оркестарот, балет...

Рефлекс и пол: Погледнете што му се случи на Дејвид Бекам

10.07.15 13:06

Славниот англиски фудбалер Дејвид Бекам не ги пропушта мечевите на Вимблдон Тој во четвртокот го следеше полуфиналниот меч во двојки  Мареј – Пирс (Британија – Австр...

Наезда од пеперутки во Охридско

09.07.15 12:07

Роеви инсекти околу светилките деновиве во ноќните часови можат да се забележат на градскиот кеј, Бејбунар, во крајезерските делови во Далјан и Воска, Велгошти… До надлежн...