Охридски Разговори - OhridNews
Банер ХОТАМ 2022 – во содржини
Видео репортажа: Плажите на охридското крајбрежје никогаш нема да бидат исти, грешките од минатото скапо го чинат градот под заштита на УНЕСКО

24.06.20 07:36

Отстранувањето на опремата и објектите од плажите на охридското крајбрежје кои се надвор од Генералниот урбанистички план, ќе продолжи Тие се само еден дел од долгиот и тежок пр...

Како изгледа бегалската криза на Македонско-грчката граница од небо

22.08.15 18:16

Илјадници мигранти се обидуваат да преминат на македонска територија од Грција Границата е под силно полициско и воено обезбедување поради се поголемиот број мигранти кои доаѓаа...

ПМФ: Младост Царев Двор – Ренова 2:1

16.08.15 23:47

Во рамки на Првата фудбалска лига на Македонија, во Охрид, екипата на Младост од Царев Двор ја совлада Ренова од Тетово со 2:1 Стрелци на головите беа Каланоски (1:0), Гафури (1...

После дождот музичка магија на Антички театар

02.08.15 15:59

Миленикот на македонската публика, светски познатиот виолинист Стефан Миленковиќ, синоќа, на Антички театар приреди уште едно големо музичко доживување за присутните, кои и покр...

Една поинаква „Кармина Бурана“ на отварањето на 55-то „Охридско лето“

13.07.15 15:29

Со кантата „Кармина Бурана“, во изведба на светски познатата продукциска куќа „Ла Фура дел баус“ од Шпанија заедно со оркестарот на Македонската филхармонија и оркестарот, балет...

Рефлекс и пол: Погледнете што му се случи на Дејвид Бекам

10.07.15 13:06

Славниот англиски фудбалер Дејвид Бекам не ги пропушта мечевите на Вимблдон Тој во четвртокот го следеше полуфиналниот меч во двојки  Мареј – Пирс (Британија – Австр...

Наезда од пеперутки во Охридско

09.07.15 12:07

Роеви инсекти околу светилките деновиве во ноќните часови можат да се забележат на градскиот кеј, Бејбунар, во крајезерските делови во Далјан и Воска, Велгошти… До надлежн...

Убавините на езерото низ објективот на охриѓанецот Љупчо- Лепи

21.06.15 13:00

Охридското езеро и неговата природна убавина од секогаш биле инспирација за бројните вљубеници во природата Нашиот сограѓанин, Љупчо Стојкоски- Лепи, познат екологист, по повод ...

Како изгледа животот во Пештани пред почетокот на туристичката сезона

17.06.15 13:44

Младата Натали Башоска од Пештани, која студира филмска режија во Њујорк, САД, деновиве објави нов видео запис Овој пат записот е од нејзиното родно Пештани и околината пред поч...

Објавен документарецот за познатиот дански музичар со македонско потекло Бјонко снимен во Охрид

11.06.15 07:00

На You tube деновиве е објавен видео спотот и краткиот документарен филм на познатиот дански музичар со македонско потекло Бјонко, кој оваа пролет се снимаше на повеќе локации в...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер