Свет - OhridNews
Најмалку 11 загинати во експлозија на гас во трговски центар во Кина

13.06.21 13:38

Во експлозија на природен гас во провинцијата Хубеи, во централна Кина, утринава загинаа 11 лица, а 37 се посериозно повредени, јавија државните медиуми, пренесе ДПА Експлозијат...

Продолжени актуелните правила за влез во Грција

13.06.21 13:15

Потврда за завршена вакцинација или негативен ПЦР тест или потврда за прележан Ковид-19, заедно со пополнет PLF формулар и понатаму се задолжителни за влез во Грција, согласно н...

Ќе се фрлат милиони дози од спорните серии вакцини Џонсон и Џонсон

12.06.21 08:20

Американската Управа за храна и лекови (ФДА) синоќа соопшти дека фармацевтската компанија Џонсон и Џонсон ќе мора да фрли повеќе милиони дози вакцина против Ковид-19, произведен...

Во Белград разговори за унапредување на соработката во туризмот меѓу Србија и С. Македонија, Охрид во фокусот

10.06.21 17:07

Во Белград денеска македонска делегација предводена од директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот (АППР), Љупчо Јаневски и градоначалникот на Охрид, Константин...

Предаден дел од оградата на српското собрание (1936-1956) која беше сочувана во вилата Биљана во Охрид

10.06.21 13:37

Градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски и делагација од Северна Македонија денеска со претседателот на српското собрание Ивица Дачиќ извршија примопредавање на дел од же...

ПроПублика: Маск, Сорос, Безос не плаќале данок на доход со години

09.06.21 09:06

Некои американски милијардери меѓу кои се и најбогатите луѓе во светот, Џеф Безос и Илон Макс, во изминатите 15 години повремено успевалед да избегнат федерален данок на доход, ...

„Волстрит џурнал“: Ковид-19 можно е да протекол од кинеска лабораторија во Вухан

08.06.21 09:13

Според извештај на САД за потеклото на Ковид-19, хипотезата дека новиот коронавирус протекол од кинеска лабораторија во Вухан е можна и заслужува понатамошна истрага, објави „Во...

СЗО: Човештвото мора да се научи на соживот со коронавирусот

07.06.21 11:02

Глобално искоренување на коронавирусот во моментов не е разумна цел, изјави Дејвид Набаро, специјален пратеник на Светската здравствена организација (СЗО) за Ковид-19 Човештвото...

СЗО: Имунизацијата на децата не е висок приоритет

04.06.21 08:46

Вакцинацијата на деца не е приоритет од гледна точка на Светската здравствена организација, иако сè поголем број богати земји одобруваат вакцини против Ковид-19 за тинејџери и д...

Вучиќ побара од Владата да им овозможи на граѓаните од С. Македонија да се вакцинираат во Србија

04.06.21 00:25

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, побарал од Владата да овозможи бесплатна вакцинација за сите граѓани на С Македонија, соопшти агенцијата Бета Како што наведува портал...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер