Свет - OhridNews
Почина легендарниот музичар Били Витерс

04.04.20 12:57

Во 82 година во животот, во својот дом во Лос Анџелес, САД, почина познатиот соул музичар Били Витерс Веста ја објави семејството на пејачот Били Винтерс зад себе остави бројни ...

Пандемијата на Ковид 19 галопира во СAД, смртоносниот вирус зема се повеќе жртви

04.04.20 00:51

Бројот на заразени од коронавирусот во САД се брои во стотици илјади Во земјата само изминатите 24 часа починале над 1000 луѓе Најтешка состојбата е во Њујорк Градот побара помо...

Бројот на заболени од коронавирус надмина 1 милион, станува драматично во САД, Србија воведува 40-часовен полициски час

02.04.20 22:30

Пандемијата на коронавирусот Ковид 19 го зафати речиси целиот свет и целосно го промени животот на луѓето Бројот на заболени денеска надмина 1 милион и забрзано расте Најмногу з...

Писма: Јас не го одбрав аутизмот, аутизмот ме избра мене…

02.04.20 07:00

Моето име е Зијад, имам 14 години, јас сум личност со аутизам Јас не сум болен! Имам семејство, брат Моето семејство е како и секое друго, многу ме сака, среќно е што сум дел од...

Светот ближи до еден милион заразени од Ковид 19

02.04.20 07:00

Според податоците на специјализираниот сајт „Ворлдметер“, кој го следи развојот на пандемијата на коронавирусот Ковид 19 од час во час, во светот, заклучно со вчера, има 932554 ...

Коронавирус во светот: Во Лондон почина 13-годишно момче, расте бројот на починати и новозаразени во САД и Европа

01.04.20 00:00

Повеќе од 850000 луѓе во светот досега се заразени од коронавирусот Ковид 19, над 176000 се излекувале, а починале повеќе од 42000 луѓе Во Лондон од коронавирус починало 13-годи...

Почина владиката од Ваљевската епархија кој беше заболен од коронавирус

30.03.20 14:53

Епископот и владика на Ваљевската епархија на Српската православна црква г Милутин, почина во 71 година од животот на клиниките во Белград, по кратко боледување од коронавирус, ...

Во Вухан животот постепено се нормализира, САД е новото жариште

29.03.20 16:19

И покрај 52000 заразени од Ковид 19, не е донесена одлука Њујорк да биде ставен под карантин и покрај вчерашното разгледување на опцијата Жариштето на заразата, во последните де...

Пандемијата на коронавирус се сели во САД, состојбата во Италија и Шпанија и натаму критична

28.03.20 22:28

Претседателот на САД Доналд Трамп не ја исклучува можноста од прогласување карантин во сојузната држава Њујорк поради пандемијата од коронавирусот Ковид 19 Во изминатите 24 часа...

Не заборавајте да ги поместите стрелките на часовниците еден час нанапред

28.03.20 21:05

Вечерва започнува летното сметање на времето Во 2 часот наутро стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час напред на 3 часот Летното сметање ќе заврши на 25 октомври Од 2...

Dr Batkoski pod artikli