Вести - OhridNews
Обновено: Отворен вториот регионален центар за третман на деца со аутизам во Охрид

05.12.19 11:46

Во присуство на Министерот за здравство на Македонија Венко Филипче, на Министерот...

Охридските едриличари го скротуваат Јадранот, а дома нема каде да ги врзат бродовите

23.11.19 15:38

Екипаж на охридскиот јахтинг клуб „Акватика“ во состав Дарко Соколовиќ, Никола Бар...


Емотивната филмска приказна на Илија Пиперкоски „Дедо и вкук“ предизвика бура од аплаузи на премиерата пред охридската публика

07.12.19 07:00

Долго најавуваната премиера на новиот филм на охридскиот режисер Илија Пиперкоски, „Дедо и внук“, синоќа во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, предизвика силни емоци...

Пратениците од Охрид: Законот за УИНТ нема да оди по скратена постапка

06.12.19 18:45

Во канцеларијата за комуникација со граѓаните денеска се оствари средба помеѓу пратениците Жаклина Лазаревска и Рубин Земон и претставници на студентскиот парламент на Универзит...

Видео: Јован Куцин гостин во поткастот „Имам нешто да ти кажам“

06.12.19 18:40

Вториот гостин на поткастот „Имам нешто да ти кажам“, е филмскиот и ТВ режисер, фотограф, музичар… – Јован Куцин...

Лазаревска: Моја визија е Охрид да стане ИТ зона по примерот на Силиконската долина

06.12.19 16:49

По бурните реакции на студентите од УИНТ, а во врска со најавените законски измени со кои ќе се реорганизира оваа високо образовна установа, со став на својот Фејсбук се јави пр...

Студентите од УИНТ: Ако ни ги одземат инженерските титули џабе сме потрошиле труд, време и пари за учење

06.12.19 16:44

Студентите од Универзитетот за информатички науки и технологии „Св Апостол Павле“ од Охрид, денеска одржаа мирен протест, на кој уште еднаш го реафирмираа барањето упатено до пр...

Богослужби по повод Св. Климент и претстојните празници

06.12.19 15:49

По повод празникот „Свети Климент Охридски“, заштитникот на Охрид и Македонската православна црква, на 7 декември, сабота, ќе се служи празнична вечерна богослужба во манастирот...

Дотур на роба во чаршијата да се врши исклучиво со ниски возила

06.12.19 07:00

Поради поставувањето на новогодишнте украси во чаршијата, Локалната самоуправа апелира, доставувањето на роба во деловните објекти да се врши исклучиво со ниски возила, бидејќи ...

Одлична забава за продолжениот празничен викенд во Охрид

06.12.19 07:00

Продолжениот празничен викенд во Охрид нуди многу забава во популарните охридски локали, кои полека ја загреваат атмосферата за новогодишните празници Со голема целодневна забав...

Обновено+фото: Почнаа чествувањата по повод Патрониот празник на Охрид

06.12.19 07:00

Со концерт на учениците од ОМУ „Методи Патче“ и свечена приредба на ОУ „Свети Климент Охридски“, синоќа започнаа свеченостите по повод патрониот празник на Охрид Св Климен Охрид...

Цените на угостителските услуги непроменети

06.12.19 07:00

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во ноември 2019 година, во споредба со октомври 2019 година, е на исто ниво Индек...

Dr Batkoski pod artikli