Култура - OhridNews
Моќна и актуелна порака на новата претстава на Народен театар Охрид „Каде е пиштолот“

29.12.18 16:17

Стоечки аплаузи, длабок поклон и силни, позитивни реакции предизвика премиерата на претставата на Народен театар Охрид „Каде е пиштолот“, што синоќа беше изведена на малата сцен...

„Каде е пиштолот?“- нова премиера на Народен театар Охрид

21.12.18 07:00

На 28 декември, петок, Народeн театар Охрид премиерно ќе ја изведе претставата „Каде е пиштолот“  од унгарскиот автор Габор Ѓоргеј, а во режија на Дејана Николовска „Каде е пишт...

Отворена изложбата „Св. Климент Охридски во македонската книжевна и научната мисла во Македонија“

06.12.18 23:30

Во рамките на општинската прослава за одбележувањето на денот на Св Климент Охридски – Патронот и заштитникот на Охрид во НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид вчера на свечен...

Горан Стефановски, преку Охрид и Езерото, ќе продолжи да расте и после смртта, во сите живеалишта и сите води на планетата-земја

29.11.18 19:25

Вчерашната кратка вест за ненадејната смрт на Горан Стефаноски, во Лондон, не случајно беше Cover Story, за медиумите во Македонија, но и на БалканотЗамина во вечноста на 66 год...

„Писмо некому“ Интерактивна претстава за деца ЗГ „Буден театар“ Скопје

28.11.18 09:19

Во НУ Центар за култура “Григор ПЗГ „Буден театар“ СкопјеЗГ БУДЕН ТЕАТАР Скопје, ќе ја одигра претставата „Писмо некому“ Авторски концепт и режија е на Млиана Ленак, игра: Сара ...

Целовечерен концерт на КУД „Дримкол“ по повод 70 години организиран фолклор во Вевчани

25.11.18 10:28

Културно уметничкото друштво „Дримкол“ од Вевчани, денеска, 25 ноември, во Скопје во МКЦ во 19 часот ќе одржи целовечерн концерт под мотото „70 години организиран фолклор во Вев...

Новата претстава “Метод” од Жорди Галсеран вечерва повторно пред охридската публика

23.11.18 10:20

Новата претстава на Народниот театар Охрид “Метод” (El mètode Grönholm) од Жорди Галсеран, вечерва, ќе биде изведена во Центарот за култура „Григор Прличев“ Се работи за најпост...

“Метод” од Жорди Галсеран на редовниот репертоар на Народен театар Охрид

20.11.18 11:23

Најпоставуваниот современ шпански текст во регионот, за првпат преведен и поставен во Македонија “Метод” (El mètode Grönholm) од Жорди Галсеран, од петок, 23 ноември...

Промоција на книгата „Свети Архангел Михаил“ од акад. Миле Миќуновиќ

20.11.18 11:12

Утре во НУ Библиотека „Григор Прличев“ во Охрид ќе биде промовирана книгата „Свети Архангел Михаил“ од академик Миле Миќуновиќ Во оваа 98 книга академик Миќуновиќ на над 700 стр...

Стоечки аплаузи за актерите на Охридскиот театар за новата претстава „Метод“

11.11.18 07:00

Охридскиот народен театар расте и созрева Тоа најдобро го покажа претставата „Метод“ од Жорди Галсеран, а во режија на Ирена Стеријовска, која синоќа беше премиерно изведена во ...

Dr Batkoski pod artikli