Македонија - OhridNews
Утре стартува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

11.04.21 11:35

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници кои се пријавија на повикот и кои ги исполнија условите за да влезат во првата група на вакцинација ќе се спроведе во понедел...

Разбиена организирана криминална група нарко-дилери, приведени шест лица, запленета дрога вредна над 800 илјади евра

10.04.21 22:06

ОВР Кавадарци, денеска, до Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје поднесе кривична пријава за организирана криминална група, состевена ...

Голем број на оздравени пациенти во Охрид, бројката на нови случаи се намалува

10.04.21 21:23

Во последните 24 часа се направени 5569 тестирања, а регистрирани се 1092 нови случаи на КОВИД-19 -Скопје 452 -Битола 85 -Куманово 80 -Прилеп 49 -Кавадарци 45 -Велес 41 -Струмиц...

Казнети 295 возачи за пребрзо возење на патниот правец Скопје – Охрид

10.04.21 17:11

Во рамки на засилените сообраќајни контроли спроведени изминатото деноноќие на патниот правец Скопје – Охрид се изречени вкупно 295 санкции за пребрзо возење Како што беше речен...

Само со веродостојни информации, истражувања и извори ќе влијаеме врз развојот на свеста за климатските промени

10.04.21 10:02

Само десет отсто од десет институции коишто имаат ингеренции во областа на справување со климатските промени, одговориле дека преземаат активности за ублажување и прилагодување ...

„Лилјаци“ од Ристо Лазаров излезе од печат во Белград

09.04.21 12:19

По неодамнешното објавување во Скопје, стихозбирката ,,Лилјаци“ на македонскиот поет Ристо Лазаров, деновиве излезе од печат и во Белград Издавач на книгата е угледниот издавач ...

Со „Астра Зенека“ нема да се вакцинираат лица под 60 години, најавена нова ковид терапија

09.04.21 08:14

Вакцината на „Астра Зенека“ во земјава нема да се дава на лица помлади од 60 години Одлуката ја донесоа нашите здравствени власти откако го разгледаа ставот на Одборот на Европс...

1 163 нови случаи на Ковид -19 во Македонија, 50 во Охрид, бројот на починати повторно голем

08.04.21 18:27

Во последните 24 часа се направени 3927 тестирања, а регистрирани се 1163 нови случаи на КОВИД-19 -Скопје 473 -Битола 100 -Куманово 90 -Прилеп 62 -Охрид 50 -Струмица 45 -Тетово ...

300 000 вакцини овој месец ќе пристигнат во Македонија

08.04.21 14:23

Премиерот Зоран Заев очекува во текот на овој месец во земјава да стигнат околу 300 илјади вакцини од различни производители и процесот на масона вакцинација да тече непречено В...

Заев: Присутни се позитивни трендови, економијата е жива и стабилна, 2021 ќе биде година на заздравување и економски раст

08.04.21 11:38

Полнењето на државната каса оди според планираното, приходите се на повисоко ниво од преткризниот период од минатата година, а добрата кондиција на буџетот во првиот квартал и п...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер