Македонија - OhridNews
Банер ХОТАМ 2022 – во содржини
СПЦ потврди дека во Белград вo четврток ќе има заедничка литургија со МПЦ – ОА

17.05.22 16:20

Српската православна црква (СПЦ) на својот официјален сајт најави дека во четврток на 19 мај во Соборниот храм СвСава во Белград, патријархот на СПЦ гг Порфириј и Архиепископот ...

Можен договор помеѓу МТСП и СОНК до крајот на неделава

17.05.22 15:41

Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска денеска изјави дека ги приближуваат ставовите со Синдикатот за образование наука и култура (СОНК) и оти дијалогот ќе...

„Активација на ранливи групи на пазарот на трудот“ пред струшките бизнисмени

17.05.22 14:01

Денес, пред струшките бизнисмени, беа промовирани активностите и целите на проектот „Активација на ранливи групи на пазарот на трудот“, кој го спроведува Агенцијата за вработува...

Нови средби на СОНК со МОН и МТСП, Шаќири очекува денеска да биде постигнат договор

17.05.22 10:40

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) во рамки на преговарачкиот процес со медијација, денеска од 1330 часот ќе има средба со претставници на Министерство...

ЕУ стави рок спорот да се реши до јули, ќе продолжи со притисок врз Софија и Скопје

17.05.22 08:39

ЕУ потврди ако спорот меѓу Скопје и Софија не се реши до крајот на француското претседавање ќе има длабока криза со регионот Софија за кревање на ветото повтори дека очекува „ко...

МОН и Банката за развој при Советот на Европа ќе потпишат договор за грант за обнова на училишни спортски сали

17.05.22 08:31

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири и вицегувернерот на Банката за развој при Советот на Европа Томас Бошек ќе потпишат договор за грант за реконструкција на спортски...

Сончево и топло, попладне со мала до умерена локална oблачност

17.05.22 08:23

Времето ќе биде сончево и топло, попладне со мала до умерена локална облачност Кон крајот на денот претежно во западните делови ќе биде нестабилно со локален пороен дожд и грмеж...

Соборот на СПЦ прогласи канонско единство со МПЦ-ОА

16.05.22 14:31

Соборот на Српската православна црква денеска одобри канонско единство со МПЦ-ОА, со што, како што објавуваат српските медиуми, „решен е спорот што датира од 1967 година кога Ма...

Бензините поскапуваат, а дизелот поевтинува

16.05.22 13:31

Цената на бензините од ноќеска на полноќ се зголемува за 1,5 денари за литар, а дизелот поевтинува за еден денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и ...

Одлуката на патријархот Вартоломеј за признавање на МПЦ-ОА за канонска црква меѓу темите на Соборот на СПЦ

16.05.22 08:42

Во Сремски Карловци вчера започна годишната седница на Соборот на Српската православна црква (СПЦ), со свеченост по повод стогодишнината од обновата на Пеќката патријаршија и до...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер