Македонија - OhridNews
Шунтаро Таникава добитник на „Златен венец“, Џерардо Мазучо на наградата „Мостови на Струга“

21.03.22 17:14

Шунтаро Таникава, поет од Јапонија, е добитник на „Златен венец“ на Струшките вечери на поезијата за 2022 година, а наградата „Мостови на Струга“ годинава ја освои италијанскиот...

Книжевните награди на ДПМ за Ивица Челиковиќ, Санде Стојчевски, Димитар Пандев и Венко Андоновски

07.02.22 14:14

Книжевните награди на Друштвото на писатели на Македонија за изминатата 2021 година им се доделуваат на авторите: Ивица Челиковиќ, Санде Стојчевски, Димитар Пандев и Венко Андон...

Филмот „Моето езеро“ од петок на репертоарот на Центар за култура „Браќа Миладиновци“

23.09.21 11:31

Од 25092021 (сабота), до 01102021 (петок), со почеток во 2000 часот, во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“  во Струга, ќе се прикажува играниот филм „Моето Езеро“ Режисер и...

Свечено се отворија јубилејните 60-ти „Струшки вечери на поезијата“

27.08.21 00:20

Манифестација „Струшки вечери на поезијата“ со традиционално палење на поетскиот оган вечерва свечено се отворија на летната тераса на хотелот „Дрим“ во присуство на голем број ...

Македонската претстава „Пеликанот“ најдобра на ИНТЕФ фестивал во Шабац, Србија

24.08.21 14:55

Претставата „Пеликанот“ на Аугуст Стриндберг во изведба на младата екипа од Универзитетот Еуропа Прима – Скопје, се враќа како апсолутен победник од вториот Интернационален теат...

Доделени наградите на 20-от „Синедејс“

22.07.21 16:35

Со доделувањето на наградите на јубилејниот 20 Меѓународен фестивал за европски филм „Синедејс, е затворена официјалната конкуренција на фестивалот кој поради временските услови...

Двоен настан во Париз: УНЕСКО ја одбележа 100 годишнината од раѓањето на Блаже Конески, објавена добитничката на Златен венец на СВП

22.03.21 21:21

Во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција, денес, попладне, се одржа настан во чест на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската култура Блаже Конески, што е дел...

Младата поетеса Ива Дамјановски добитник на нагрaдата „Браќа Миладиновци“

30.08.20 12:16

Младата поетеса Ива Дамјановски за книгата „Двоумење“ (Издание на ПНВ Публикации)“ е годинашен добитник на најпрестижната поетска награда „Браќа Миладиновци“, што Струшките вече...

СВП, најстариот поетски фестивал во светот ја продолжува традицијата, преку видоизменето, хибридно издание

29.08.20 15:59

Со учество на дваесетина странски поети со видео читања, и уште толку домашни поети, како и со интерпретацијата на антологиската „Т’га за југ“, од славниот стружанец Миладинов, ...

Почнува 10-от јубилеен Фестивал за народна култура „Пображење“

17.08.20 10:09

Денеска во Вевчани започнува 10-тиот по ред Фестивал на народна култура „Пображење” во организација на Културно Уметничкото Друштво „Дримкол” од Вевчани Оваа година поради панде...

Dr Batkoski pod artikli
МИА Банер