Занимливости - OhridNews

Занимливости

Занимливости Целосно затемнување на Сонцето над Северна Америка на 8 април

Целосно затемнување на Сонцето, поточно совршено порамнување на Зем...

Занимливости Задоволителна делотворност на „Старлинк“ сателитите на „Спејс-Икс“

Системот за за мобилен интернет „Старлинк“ на „Спејс-Икс“ се покажа...

Занимливости Како настануваат дупките во швајцарското сирење?

Швајцарското сирење има цврста, тврда маса, сладок вкус, а многу ма...

Занимливости Само тројца на планетава патуваат без пасош

Во светот има вкупно три лица на кои не им треба пасош за да отпату...

ИЗБОРИ 2024 Раководството на СДСМ му дава поддршка на Пендаровски за нов…

Раководството на СДСМ попладнево донело одлука да поддржи втор прет...

Регион/Свет Заплови најголемиот туристички брод на светот

Најголемиот брод за крстарење на светот исплови од Мајами, Флорида,...

Занимливости „Гугл“ почнува со бришење неактивни мејл-адреси и профили

„Гугл“ во декември ќе почне со бришење милиони профили на услугите ...

Музика Барбара Поповиќ со извонредна изведба на „Зајди, зајди, јасно сонце“

Младата пејачка Барбара Поповиќ, која има охридско потекло, одушеви...

Занимливости ЕСА: Зголемена опасност од судири во Земјината Орбита

Бројот сателитски мрежи во Земјината Орбита е во голем пораст, згол...