Свет - OhridNews
Ликовни дела на охриѓанецот Сашо Блажес ќе бидат изложени во Берлин

24.10.17 07:00

На 27-ми октомври во 20 часот во галеријата „Прима центар“ во Берлин, Германија, ќе биде отворена изложбата „Страст за носталгија“ на охридскиот ликовен уметник Сашо Блажес На о...

Јордан Манасиевски единствен претставник од Македонија на интернационалното биенале во Италија

13.03.17 07:00

Од 9 до 12 март, во Палермо, Италија, се одржа престижното Биенале за современа уметност со учество од преку 600 уметници од цел свет На настанот што го организираа најпознатиот...

Со концерт на КУД „Дримкол“ завршија деновите на македонска култура во Вилнус, Литванија

29.10.16 21:02

Со целовечерен концерт на КУД „Дримкол“ од Вевчани, синоќа во Вилнус, Литванија, заврши манифестацијата „Денови на македонска култура во Литванија“, на која беа презентирани мак...

Почина добитникот на Златен венец на Струшките вечери на поезијата Ив Бонфоа

02.07.16 14:44

Почина еден од најзначајните француски и современи светски поети, Ив Бонфоа, кој во 1999 година за неговото исклучително поетско творештво беше награден со „Златен венец“ Струшк...

Најдобрите дела од ликовната колонија „Вевчански видувања“ ќе бидат изложени во Њујорк

04.04.16 07:00

Избрани дела од уметниците учесници на ликовната колонија „Вевчански видувања“ ќе бидат изложени во галеријата „MC“ во Њујорк, САД, од 7 – 20 април Изложбата насловена как...

Интервју со Горан Стојаноски: Претставување на форум театарот/театарот на угнетените и искуствата со оваа метода во рамки на ЕУ проектот Vizualize the Invisible

19.02.15 12:57

Горан Стојаноски е македонски актер, театарски продуцент, тренер, и театарски педагог Дипломирал на Факултетот за драмски уметности ФДУ Скопје, во 1994, на отсекот Драмски актер...

Тони Наумовски повторно го освојува Њујорк со улогата на Сталин

09.08.13 09:00

Наумовски повторно го освојува Њујорк со улогата на Сталин, овoј пат во маркантниот “The Perishing Square Signature Theater Center”Премиерата на претставата е закажана за 8ми Ав...

Славе Ѓорго Димоски ќе настапи на фестивал во Турција

28.05.13 07:00

Поетот Славе Ѓорго Димоски од денес до 2 јуни ќе учествува на поетскиот фестивал во Ескишеир, Турција Тој утре вечер ќе настапи заедно со поети од Хрватска (Бранко Чегец), БиХ (...

Промовирана книга посветена на култот на Св. Наум Охридски во Унгарија

07.02.13 10:47

Книгата „Култот на Свети Наум Охридски во Унгарија” во издание на најстариот унгарски универзите во Дебрецен, од авторот Др Марта Наѓ, вчера беше промовирана во Будимпешта...

Ким Кардашиан и Кање Вест „заборавиле“ да платат сладолед

13.11.12 00:38

Ким Кардашиан и Кање Вест се почестиле со сладолед во една лондонска слаткарница, но по излегувањето „заборавиле“ да ја платат сметката Ким и Кање овие денови престојувале во Ло...

Dr Batkoski pod artikli