Чуварот на мрежата на италијанската репрезентација, Џиџи Буфон по кој знае кој пат ја покажа својата велична во и надвор од теренот. Додека преполниот стадион во Милано ја свиреше шведска химна тој силно аплаудираше и ја потврди својата репутација во светскиот фудбал.

После завршувањето на натпреварот Буфон поединечно им честиташе на сите шведски фудбалери кои заслужено патуваат на Мундијалот во Русија.

Бараж СП: Шведска оддолеа во Милано, Италија без пласман на СП !

OhridNews