Петте голови за девет минути против Волфзбург за Баерн Минхен му донесоа место во гинисовата книга на рекорди на полскиот репрезентативец Роберт Левандовски.


Тој во гиносовата книга се запиша во четири категории. Левандовски најбрзо постигна четири голови за 5 минути и 42 секунди, но и пет погодоци за осум минути и 59 секунди.

Напаѓачот реализираше најбрз хет трик во Бундес лигата за вкупно 202 секунди, но и најмногу голови кога еден играч не го започнал натпреварот туку влегол од клупата за резерви. 

Полскиот репрезентативец после издавањето на книгата со нови рекорди меѓу кои се неговите четири не го криеше задоволството од подвигот кој го направи во фудбалот.

Левандовски со пет погодоци ги скроти „волците“ (видео)

Ohridnews