Европското првенство во Хрватска доаѓа до финална разрешница. Денеска на програмата се мечевите кои ќе ги дадат селекции кои ќе се борат за златниот медал. Најава за полуфиналните мечеви е натпреварот за петтото место во кое ќе се сретнат домаќинот на ЕП, Хрватска и Чешка.

Двојки:

1/2 финале:

18ч: Франција – Шпанија

20ч: Данска – Шведска

Меч за петто место:

15:30ч: Хрватска – Чешка

OhridNews