Селекциите на Хрватска и Шпанија со три победи во исто толку натпревари патуваат во главната фаза од Европското првенство, додека Црна Гора извиси откако изгуби во одлучувачкиот дуел со Белорусија 27-36.

„Коцкастите“ за „три од три“ ја совладаа Србија со 24-21, а бранителот на трофејот на ЕП Шпанија славеше против Холандија со 36-25.

Во натпреварот да се биде или не, Белорусија со 36-27 ја „преслуша“ Црна Гора и ѝ се придружи на Хрватска во следната фаза.

Резултати: 

Група А:

Црна Гора – Белорусија 27-36

Србија – Хрватска 21-24

Табела: Хрватска 6, Белорусија 4, Црна Гора 2, Србија 0

 

Група Ц:

Летонија – Германија 27-28

Холандија – Шпанија 25-36

Табела: Шпанија 6, Германија 4, Холандија 2, Летонија 0

 

Група Е:

Исланд – Русија 34-23

Данска – Унгарија 24-24

Табела: Исланд 4, Унгарија 3, Данска 1, Русија 0

OhridNews