Коби Брајант не успеа на пет натпревари по ред да постигне 50 и повеќе натпревари по ред. Тој во синоќешната победа на Лејкерси над Голден Стејт застана на 43 поени и ја заврши блескавата серија што траеше четири натпревари. 

Коби е само вториот играч во историјата на НБА лигата кој постигнувал 50 и повеќе поени на четири последовни натпревари , првиот со ваков дострел е неповторливиот Вилт Чембрлен , тој  во сезоната 1961/62 на седум последовни натпревари постигнал повеќе од 50 поени.  


фантастичен е сезонава-Коби Брајант(десно)

Во последните пет  победи на Лејкерси Коби постигнуваше 65 , 50 , 60 , 50 и 43 поени.

“ Фрустририрачки на мене делуваше тоа што некои сакаат да ме представат како валкан играч . Тоа е понижувачки . Многу е подобро кога луѓето зборуваат за кошарката и рекордите “, вели Коби.

Ненад Цветанов