Воведувањето на системот гол технологија во фудбалот се покажа како полн погодок иако во Франција два пати во низа не им покажува на часовниците кои го носат судиите погодок.

Првиот пат гол технологијата потфрли на дуелот Анжер и Монпеље, а втор дури поочигледно не извести правилно на натпреварот помеѓу Амиенс – ПСЖ во Купот на Франција. Андре Рабиот биеше со глава топката од стативата се одби во голот, судијата по асистенција од помошникот покажа на центар, а не според часовникот кој треба да му потврди.

Инаку овој меч покрај ваквата ситуација го одбележа хорор стартот на домашниот голман над Килијан Мбапе кој имаше голема среќа и избегна тешка повреда.

OhridNews