Медицинските прегледи го делат дефанзивецот Ајмерик Лапорт од преселба во Манчестер Сити, откако клубот од Етихад најде заеднички јазик со Атлетик Билбао.

Шпанците од трансферот на Лапорт во англиската Премиер лига ќе инкасираат 65 милиони евра, а фудбалерот ќе стане најскап играч во историјата на Манчестер Сити и најскап дефанзивец во светскиот фудбал.

23-годишниот Лапорт уште минатата сезона беше голема желба на Пеп Гвардиола, но се уште не се знае што се случи и зошто двата клуба не се договорија.

Трансфер рекордот во Манчестер Сити го чува Кевин де Брујне кој за 62.5 милиони евра од Волфзбург се пресели на Етихад.

OhridNews