Манчестер Јунајтед, Манчестер Сити и Челси се избегнаа во 1/8 финалето во ФА Купот кое е најстаро клупско натпреварување во Европа. Ждрепката ги посака трите најголеми фаворити за трофејот во ФА Купот и не ги однесе во меѓусебна пресметка. 

„Сините“ на домашен терен силите ќе ги одмерат со Хул, „граѓаните“ гостуваа кај Виган, а „ѓаволите“ ќе го чекаат победникот од дуелот помеѓу Хадерсфилд и Бирмингем.

Најинтересна пресметка во 1/8 финалето ќе биде премиерлигашката пресметка ВБА – Саутемптон и потенцијалниот дуел помеѓу Милвол и Тотенхем ако двете екипи ги минат противниците во 1/16 финалето.

Мечевите од 1/8 финалето ќе се играат 17 и 18 февруари.

Двојки:

Шефилд Вендздеј – Нотс Каунти/Свонси

ВБА – Саутемптон

Челси – Хул

Лестер – Шефилд Јунајтед

Хадерсфилд/Бирмингем – Манчестер Јунајтед

Милвол/Рождал – Њупорт Каунти/Тотенхем

Брајтон – Ковентри

Виган – Манчестер Сити

OhridNews