Екипата на Кливленд Кавалерс ќе игра во големото финале во НБА лигата откако „кавс“ утрово го совладаа Детроит со 98:82 за вкупна победа во серијата од 4:2.

Лидер на шампионот на источната конференција беше дебитатнтот Даниел Гибсон кој уфрли 31 поен.  

Кливленд во финалето ќе игра против Сан Антонио, а првиот натпревар се игра се на 7 јуни во Тексас.

Г.М.