Српскиот репрезентативец и членот на германскиот бундеслигаш Ајнтрахт Франкфурт, Лука Јовиќ ќе биде новиот фудбалер задолжен за голови во шпанскиот гигант, Реал Мадрид.

Како што пренесува шпанскиот весник „Марка“, клубот од Сантијаго Бернабеу ќе ја плати потребната сума од 70 милиони евра за Јовиќ и ќе го ангажира. Во трка за потписот на Јовиќ била и Барселона која се повлекла поради големата финансиска оштета одредена за српскиот фудбалер.

Јовиќ со 17 погодоци е втор стрелец во Бундес лигата, а во германскиот клуб настапува како позајмен фудбалер од португалска Бенфика.

OhridNews