Екипата на Манчестер Јунајтед обезбеди пласман во ТОП 8 во ФА Купот победувајќи го Хадерсфилд со 2-0 во осминафиналето.

Творец на победата на „црвените ѓаволи“ беше Ромелу Лукаку кој ги постигна двата погодоци. Во првиот дел Лукаку стрелаше во 3-та минута, а во вториот во 55-та минута.

 

Пласман покрај Манчестер Јунајтед изборија Саутемптон и Брајтон кои ги совладаа ВБА (2-1) односно Ковентри (3-1), додека Свонси пред своите гледачи ќе игра реванш, откако ремизираше без голови со Шефилд.

Резултати: Шефилд – Свонси 0-0, ВБА – Саутемптон 1-2, Брајтон – Ковентри 3-1, Хадерсфилд – Мен Ју 0-2.

 
OhridNews