Водечкиот тим во Супер лигата, Металург запиша нови три бодови на табелата победувајќи го Металург во заостанатиот натпревар од 11-та рунда со 27-19 (10-8).


Металург немаше посериозни проблеми иако на клупата поради болест го немаше Лино Червар, а на теренот голманот Дупјачанец.

Со овој триумф „металурзите“ го задржаа стопроцетниот ефект во Супер лигата и ја продолжија серијата порази на Работнички која се зголеми на четири мечеви.

Металург со 33 бодови е неприкосновен на табелата, а веднаш по него е составот на Охрид со шест бодови помалку. 

Фото : 24.ракомет

Ohridnews