Еквадор нема да игра на Светското фудбалско првенство во Катар. Според „Мундо Депортиво“, ФИФА веќе ја донела соодветната одлука.

Како што пишува шпанскиот спортски весник, се очекува утре (10 јуни) официјално да биде објавено дека Еквадор нема да игра на турнирот во Катар, туку Чиле.

Во средата беше објавено дека адвокат на репрезентацијата на Чиле пронашол докази дека дефанзивецот Бајрон Кастиљо е Колумбиец и нема право да игра за репрезентацијата на Еквадор.

Да потсетиме дека во моментов се познати 30 селекции кои ќе учествуваат на Светското првенство.

Мундијалот во Катар ќе се одржи од 21 ноември до 18 декември.

OhridNews