Веб страницата на Државната изборна комисија синоќа била цел на хакерски напад, соопшти на прес конференција претседателот на ДИК Оливер Деркоски.

Тој рече дека страницата на ДИК била нападната од надвор и дека поради тоа граѓаните не можеа да ги следат резултатите во живо од парламентарните избори.

Цел на хакерски напад синоќа беше и агрегаторот на вести Time,mk.

OhridNews