Сан Антонио ќе игра во конференциското финале на западот откако во шестиот натпревар синоќа го совлада Феникс со 114:106 за вкупна победа  4:2.

Предводник на “мамузите“ беше феноменалниот аргентинец Џинобили кој уфрли 33 поени и рекордни за него 11 скока во пјеј офф-от. Тони Паркер имаше улинок од 30 поени. Во финалето на западот Сан Антониот ќе игра со Јута Џез.

Со идентичен резултат во серијата, пласман во источното финале обезбеди и тимот на Кливленд, кој синоѓа на гости го совлада Њу Џерси со 88:72. Во финалето Кливленд ќе игра со Детроит.

Г.М.