Екипите од Манчестер, Јунајтед и Сити освоија само бод во 15-та рунда од Премиер лигата. „Црвени ѓаволи“ ремизираа (0-0) со Вест Хем на Олд Трафорд додека Сити претрпе пораз од Стоук 2-0.


Големи три бода за тимот на Стоук донесе австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ кој ги постигна двата погодоци по асистенциите од Шаќири.


Јунајтед одново не најде начин да ја затресе мрежата на противникот и незаслужи ништо повеќе од бод на дуелот со „чеканите“.

Резултати : Мен Ју – Вест Хем 0-0, Стоук – Мен Сити 2-0, Свонси – Лестер 0-3, Арсенал – Сандерленд 3-1, Саутемтпон – Астон Вила 1-1, Ватфорд – Норвич 2-0, ВБА – Тотенхем 1-1, Челси – Норвич.

Табела : Лестер 32, Арсенал 30, Мен Сити 29, Мен Ју 29, Тотенхем 26, Вест Хем 23…

Мх.П.