Машката ракометна сениорска репрезентација подготовките за квалификациите за СП 2009 ке ги започнат на 2 Јануари.

На мини подготвките тренерскиот тандем Темелковски – Шундовски ќе може да сметаат на 18 ракометари.

ќе се соберат после Нова Година – репрезентативците на Македонија

Покрај откажувањето на Ангеловски, откажа и  Стевче Алушески .

ќе го гледаме само во дресот на Вардар – Алушески

Алушески се откажа од настапите во националниот дрес одлучувајки  да им остапи место на помладите.
 
Еве го комплетниот распоред на натпреварите :

Првиот двомеч е против репрезентацијата на Бугарија и тоа:

09.01.2008 Бугарија – Македонија  
12.01.2008 Македонија – Бугарија

Вториот двомеч е против репрезентацијата на Португалија и тоа:

17.01.2008 Македонија – Португалија
19.01.2008 Португалија – Македонија

[email protected]