Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ и натрофејниот Рожер Федерер еден против друг ќе се сретнат во финалето од годинешното издание на престижниот грен слем турнир Вимболдон.

Ѓоковиќ во полуфиналето со 3-1 во сетови го совлада Роберто Баутиста, додека со идентичен резултат славеше Федерер во тенискиот блокбастер со Рафа Надал.

Големото финале во машка конкуренција ќе го најави финалето во женска конкуренција каде силите ќе ги одмерат Симона Халеп и Серена Вилијамс.

OhridNews