Ракометарките на Кометал Ѓорче Петров  со првата првата победа оваа сезона во лигата на шампионките останаа во игра за местото кое води во КПК. Во Кале во драматичен финиш со 31- 28 успеаа да ја совладаат  ФТЦ Будимпешта .

За евро осптанок во КПК, Кометалки мораа да победат со повеќе од три гола разлика, но славеа со 31:28 идентичен  разлика со која Унгарките победија дома. Ќе биде интересна  завршницата во последното коло во оваа „Д“ група,  Кометал влегува со шанси за третото место кое води во Купот на победниците на куповите, но со послаба гол разлика од единствениот конкурент. 8 гола  минус има нашиот претставник во однос на ФТЦ од Будимпешта.

Во последното коло Кометал Ѓорче Петров ќе игра со Хипо, а Ференцварош гостува кај Шлагелсе.  По летаргичното прво полувреме во кое го видовме Кометал од овааа сезона . Со головите на најефиканите Радуловик 8 и Озел 7 работите се сменаа во второто полувреме кога со пресврт дојдовме до посакуваната предност.